AYM'den Gergerlioğlu hakkında 'hak ihlali' kararı

'Siyasi faaliyette bulunma ve kişi hürriyeti ihlal edildi.' AYM, Gergerlioğlu'nun tahliyesi için yerel mahkemeye yazı da gönderdi.

AYM'den Gergerlioğlu hakkında 'hak ihlali' kararı
2.07.2021 - 07:08
Haber Merkezi
1820

 Anayasa Mahkemesi (AYM), vekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu’nun "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı"nın ihlal edildiğine karar verildi. Anayasa Mahkemesi kararı sonrası Gergerlioğlu cezaevinden tahliye edilecek, milletvekilliğini geri kazanması için dosya Meclis'e gönderilecek.

AYM, milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu'nun 'seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı' ile 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının' ihlal edildiğine karar verdi.

Mahkeme ayrıca Gergerlioğlu hakkında ilk cezayı veren Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi'ne ivedilikle yazı gönderilerek tahliye edilmesi için gerekli işlemin yapılmasına hükmetti.

Öte yandan vekilliği düşürülen Gergerlioğlu'nun CHP'li Enis Berberoğlu'nda olduğu gibi vekilliğe geri dönmesi için süreç başlayacak. Kararın ardından Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Anayasa Mahkemesi, babam hakkında 'hak ihlali' kararı verdi. Tahliye oluyor babam tahliye oluyor” dedi.

'VEKİLLİĞE İADESİ SAĞLANMALIDIR'

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, AYM’nin Gergerlioğlu hakkında hak ihlali kararı vermesine ilişkin, “AYM kararı da söylemlerimizi teyit etti. Adaletin geç de olsa yerini bulması ve halk iradesine saygı gereği Gergerlioğlu derhal tahliye edilmeli ve vekilliğe iadesi sağlanmalıdır” dedi.

Beştaş, Twitter hesabından yazdığı mesajda, şu ifadeleri kullandı:

“Ömer Faruk Gergerlioğlu vekilimizin dokunulmazlığı kaldırılmasının hukuk dışı olduğunu hep söyledik. AYM kararı da söylemlerimizi teyit etti. Adaletin geç de olsa yerini bulması ve halk iradesine saygı gereği Gergerlioğlu derhal tahliye edilmeli ve vekilliğe iadesi sağlanmalıdır!”

NE OLMUŞTU?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu'nun sosyal medyadan yaptığı bir haber paylaşımı nedeniyle "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararını 19 Şubat'ta onayladı.

Yargıtay'ın onama kararı Meclis'e ulaştı ve karar Meclis'te okunarak Gergerlioğlu'nun vekilliği düşürüldü.

Gergerlioğlu, 2 Nisan'da evinde gözaltına alındı ve cezaevine gönderildi.

Gergerlioğlu vekilliği düşürme kararına karşı AYM'ye başvurdu. AYM'nin 9 Haziran'daki toplantısında ifade özgürlüğünü hakkı ve dokunulmazlık hakkı kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesinin de seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği iddiasıyla yapılan başvurunun AYM Genel Kurulu'na gönderilmesine karar verdi.


Editör: N. Cingirt