Diyarbakır'da DEM Parti Gençlik Kongresi sonrasında gözaltılar: Parti 57 kişi; Valilik 42 kişi bilgisi verdi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kuruluşu sonrası yaptığı ilk gençlik kongresinin dağılması sonrasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'da DEM Parti Gençlik Kongresi sonrasında gözaltılar: Parti 57 kişi; Valilik 42 kişi bilgisi verdi
25.12.2023 - 06:41
Kaynak: Haber Merkezi
102

BBC Türkçe'nin DEM Parti'den aldığı bilgiye göre gözaltına alınan 57 kişi ifadeleri alınmak üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

Diyarbakır Valiliği gözaltına alınanların sayısını 42 olarak açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Parti Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi’nde yasalara aykırı biçimde eylem yapan, polise taş atan ve mukavemette bulunan 42 şahıs gözaltına alınmıştır.” denildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kongrenin devam ettiği saatlerde X platformundan yaptığı paylaşımda, Diyabakır savcılığının 'Suç ve suçluyu övme, terör propagandası yapma' suçlamalarıyla soruşturma başlattığını ve gözaltı talimatları verdiğini duyurdu. 

Diyarbakır’daki kongrede DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da konuşmuştu.

Irak’ın kuzeyinde 12 askerin öldürüldüğü çatışmalara ilişkin de açıklama yapan Bakırhan "ölenlerin yoksul çocukları" olduğunu savundu:

''Bir de çıkıp yaşamını yitiren gençlere üzüldüklerini belirtiyorlar. 'Vatan' diyorlar, 'Sakarya' diyorlar, 'millet' diyorlar. Ama kendi çocukları, ne Zap’ta ne de başka bir yerde bu çatışmaların içerisindeler. Yaşamını yitirenler, emekçilerin, yoksulların çocuklarıdır. Evinde sobası yanmayanların ve kombisini yoksulluktan dolayı açmayanların çocuklarıdır.''

Bakırhan, Dem Parti olarak Kürt meselesinin demokratik yollarla çözülmesi için ellerinden gelen bütün sorumluluğu üstlenmeye hazır olduklarını söyledi.

Bakırhan ırkçı kesimlere savaşın “tatlı geldiğini” savundu ve “Ümit Özdağ'a tatlı gelir çünkü çocuğu savaşın ve çatışmanın içinde değil” dedi.

DEP lideri, “Kürtlerin çözüm için, barış için hazır olduğunu” söyledi. 

Çözüm sürecinde Abdullah Öcalan'ın yaptığı çağrıları hatırlatan Bakırhan şöyle devam etti:

''Türk ve Kürt gençleri yaşamını yitirmesin diye, Kürtler eşit yurttaşlar olsun diye, bu topraklarda kardeşçe birlikte yaşayalım diye bir irade ortaya çıktı. Hadi buyrun hodri meydan; tekrar sizi diyaloga müzakereye Kürt sorunun demokratik çözümüne davet ediyoruz. Bu konuda DEM Partiye, vekillerimize, değerli halkımızın üzerine düşen sorumluluğumuzu da layıkıyla yerine getireceğiz''


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums