BETON KOMÜNİST ADAM ÇELİK!

  • 15.01.2016 00:00

 Adam Çelik, kendi türünün başarılı bir temsilcisidir. O, etrafını cem-i, ağyarını mani bir beton komünisttir. Reel sosyalizm  döneminde renk, ırk, mevki, rütbe ve coğrafya farkına bakılmaksızın benzerlerine (özellikle bizim TKP gibi Moskova, hadi hafif bir tanımla taraftarı diyelim.) partilerde mebzul miktarda rastlanan bir âdem-i fanidir.

    A.Çelik gibiler,  yalnız KP’ lerde değil, sol fraksiyonlarda, tekkelerde, tarikatlarda, devletin bürokratik baskı aparatlarında da  vardırlar. Onları düşünceden çok, biat, inanç, iman yönlendirir. İtaat ederler, itaat isterler. Onlar için sorular değil, cevaplar vardır. Kendi cevaplarına yönelmiş sorulardan ve sahiplerinden hoşlanmazlar. Kutsal belledikleri amaçları için her yol mubahtır.

    Aile,  mülkiyet, devlet, bayrak, vatanın bölünmez bütünlüğü, bilmem neyin manevi şahsiyeti, din, birlik beraberlik daha bir sürü “kutsal” kavram bunun gibilerin iktidarlarının, şiddetlerinin ve zulümlerinin mazereti oldular.

 A.Çelik gibi  hala kendini iktidar sahibi sanan eski bir muktedir için kutsal: yüce parti, yüce Sovyetler birliği yahut DDR, yüce Polit Büro vb dir. Bunlara zinhar ve haşa dil uzatılamaz.

    Neyin doğru, neyin yanlış olduğuna kutsal irade -parti diye okunur- karar verir. Partiyi üyeler, üyeleri kongre, kongreyi  Merkez Komite, Merkez Komiteyi  Polit Büro, PB ’yu  da genel Sekreter temsil eder. Genel Sekreter yoldaş partidir. Bugün piyasadaki siyasi partiler de esas olarak bu Leninist parti modeline göre biçimlenmişlerdir. Biz ölümlü solcuları, kutsal  adına cehennemle korkutma görevi  beton komünist A.Çelik nam  zat gibilerin inhisarındadır.

A.Çelik’in in bizim ki gibi  siyaseten esamisi okunmayan küçük, fukara bir partinin değil de, elinde az da olsa iktidar bulunan bir dairenin yetkili küçük bir memuru, mesela karakolda komiser olduğunu düşünün. Bizlerden birinin de, sıradan bir cürümle suçlanan bir sade vatandaş. A.Çelik sorguda  nasıl davranırdı muhayyelinizde canlandırın… Burada mühim olan  bu zatı muhtereme  yön veren zihniyettir.

     Hepimizin bir zamanlar, kimilerimizin belki halen, şu ya da bu derece parçası, destekçisi, suç ortağı olduğumuz bu zihniyet, son defaki büyük mağlubiyetimizin(Sovyetlerin dağılmasının) müsebbibidir. A.Çelik gibi, benim için zerrece kıymeti harbiyesi olmayan birinin, bu yazıya konu olmasının sebebi onun türünün en iyi temsilcilerinden biri olmasıdır.

    Anladık komünistsin. Geçmişte partide önemli bir mevki sahibi olmuşsun. Partimiz illegal olduğu için oraya nasıl geldiğini, seni kimlerin seçtiğini, başımıza yönetici olman için ne gibi devrimci tecrübeye, birikime, hasletlere sahip olduğunu bilmiyorduk, soramazdık. Sorarsak konspirasyonu ihlalle suçlanırdık. Ama hep Avrupa’da yaşadığından sosyalist ülkelerin  imkânlarından sebeplendiğinden, sırtını oralara verip ahkâm kestiğinden artık az buçuk haberdarız.

     Şimdi becerebilirsen afur tafurdan vazgeç. Üzerinde devam ettiği zehabında olduğun  Marksist-Leninist, çelik gibi komünist, TKP’nin yılmaz banisi, olmayan SSCB ve DDR ın gözü kara  savunucusu sıfatlarını at. Geriye ne kalıyor bir bak. Kayda değer insani bir şey görürsen gördüğünü bize de anlat. Seni tebrik edelim.

Nisan 1993 Beşiktaş

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.