Koalisyon hava durumu 3

  • 21.06.2015 00:00

Koalisyon hava durumu-1 de bütün partilerin pozisyonlarını gözden geçirdik.2’de AKP-BDP (HDP değil-BDP)koalisyon olasılığını inceledik.

Şimdi en son gelişmeleri göz önünde bulundurarak muhtemel en güçlü senaryolara bakalım.

AKP-Baykal koalisyonu.

Gelen haberlere göre Kılınçdaroğlu ile Baykal tartışması var.Baykal’ın CHP’ den 18-20 vekil ile ayrılıp ,ayrı bir parti kuracağı söylentilerı dolaşıyor.DSP’ ye de geçebilirler.O zaman bu AKP-DSP koalisyonu olur.

AKP-CHP hükümeti kuruluyor mu başlıklı yazımda, bugün en makul olanın, AKP-CHP koalisyonu olacağını yazmıştım.Nedenlerine değinmistim.AKP-HDP ekonomide anlaşamaz çünkü.Buna göre AKP döneminde iyi kazanan TÜSİAD burjuvaları, AKP’ nin hükümette kalmasını isterler demiştim.TÜSİAD görünen o ki, her koşulda AKP’ nin hükümette olmasını istiyor.TÜSİAD AKP’ ye ekonomi yönünden karşı değildir.İdeolojik yönden karşıdır. Ama neticede bunlar burjuva.Çıkarları riske girdiğinde uzlaşmaya girerler.AKP liderliğinde gelişmekte olan burjuva demokratik devrimi, zaten burjuvazinin birliğini sağlamak zorunda.Aralarında sınıf çatışması bulunan iki ayrı burjuvazi.

Bunu 'sol'kafalara anlatamadık.Öyle ya marksist klasiklerde, iki ayrı burjuvazinin sınıf çatışması gibi bir kavram yok.Ama Türkiye’de böyle bu.Bunu AKP’lilere de anlatamadık.Birşey doğru ise ,hayat öyle olmazsa böyle olur şeklinde getirip dayatır ve öyle olur o neticede.Bu Kürt sorununda da böyledir.

Bakın şimdi TÜSİAD, AKP hükümet iktidarında kalsın istiyor.

Bu AKP-CHP koalisyonu ile olabilirdi.Ama kendi iradesi olmayan Kılınçdaroğlu, farklı etkiler altında, bunu hesap sorma hükümetine götürmek istiyor.Hesap sormayı planladığınız bir parti ile ortaklık yürür mü?yürümez.

Bu durumda devreye Deniz Baykal giriyor ve eğer gerçekleşirse ,Baykal CHP’ den 18-20 vekil ile birlikte AKP ile koalisyon kurabilir.AKP (MÜSİAD)ve TÜSİAD burjuvaları bu şekilde de uzlaşmış olur.

Kandil bu seçenekleri gördüğü için manevra yapıyor.Onun için Kandil’in ve belki Öcalan’ın tavsiyesi ile HDP’ den 18-20 vekil ayrılıp ,BDP ile AKP koalisyonu da kurabilir.Ama AKP’ nin Baykal ile seçeneğinin daha güçlü bir olasılık olduğunu düşünüyorum.

Niye Baykal ile?

Malum 2002’ de Deniz Baykal RTE’ nin başbakanlığının önünü açmıştı.RTE’ nin buradan Baykal’a borcu vardır.RTE Baykal’la yaptığı görüşmede bu konularda Baykal’la uzlaşmış ise ,bu hükümet kurulur,yürür de.

Malum Baykal’ı CHP başkanlığından eden kaseti cemaat üretmişti.Böylece Baykal da Pensilvanya ile olan hesabında rövanşı almış olur.Siyasi hayatının son demlerinde onore edilmiş olur.AKP için de şu anda paralel yapı ile mücadele 1.öncelik olduğuna göre,bu konuda AKP gerekli desteği HDP’ den görmediğine göre,Baykal’ı başbakan yardımcısı veya meclis başkanı olarak görebiliriz.Meclis baskanlığı seçimi gidişat hakkında bize önemli fikir verecektir.Cumhurbaşkanı RTE’ nin uzlaşmayacağını sananlar yanılıyor.Hatırlanmalıki ,1973 yılında CHP-MSP,Ecevit- Erbakan hükümeti kurulurken de Baykal oradaydı.1977 Güneş Motel zamanlarında da Baykal oradaydı.

AKP ergenekoncuları salmakla hata etti.Bundan dolayı oy da kaybetti.Ama cemaat ile mücadele 1.öncelik haline gelince ,AKP her cephede aynı anda mücadele edemezdi.Madem ki oy kaybı oldu.Oy kaybettiği konudan dolayı bugün hükümet iktidarını AKP tekrar yakalayabilir.Aynı amaç; cemaat ile mücadele Baykal’ın da amacı olduğuna göre, AKP-Baykal hükümeti en güçlü seçenek haline gelmiş olabilir.

Çözüm süreci ve yeni anayasa konuları da mecliste HDP ile yürüyebilir.

AKP’nin MHP ile koalisyon kurup erimesini bekleyenler,savaşın yeniden başlamasını isteyenler de, Türkiye’nin Suriye’de Irak’ta savaşa dahil olmasını isteyenler de,o hesaplarını unutmak durumunda kalacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.