KOALİSYON HAVA DURUMU-2

  • 19.06.2015 00:00

 Koalisyon görüşmelerinde yeni bir durum ortaya çıkıyor gibi..Malum Demirtaşlı HDP , seçim süresince ve seçimden hemen sonra, AKP ile hiçbir şekilde bir koalisyon düşünmediğini ifade ederken; şimdiAKP-CHP koalisyonuna dışardan destek vereceğini söylüyor.

Kandil’den de HDP’ nin Demirtaş kanadına eleştiriler gelmeye başladı.

En son Muzaffer Ayata ve Karayılan’ın açıklamalarını okuduk. Demirtaş’ın aksine, HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ da her parti ile koalisyon görüşmelerine açık olduğunu açıkladı.

Kandilin ilkelerde anlaşılırsa, AKP ile bir koalisyona uzak olmadığı anlaşılıyor.

Bu da muhtemelen Öcalan’ın devreye girmesi ile ortaya çıkan bir durum olabilir.

Yani PKK-HDP siyasetinde de farklı 2 cizgi var gibi görünüyor.

Bir tarafta Demirtaşgilller diğer tarafta Öcalan.

Öcalan çözüm sürecini bugüne dek AKP ile yürütürken, Demirtaşgiller arada CHP olmadan herhangi bir şekilde AKP ile uzlaşmaya dahi açık değiller.

Peki PKK-HDP kendi içindeki bu farklı 2 çizgiyi nasıl aşabilir?

Şöyle olabilir:

Yeni Şafak’tan Abdulkadir Selvi yazdı.

AKP-BDP KOALİSYONU.

Demirtaş AKP ile olmaz diyerek,o pozisyona çok fazla angaje olduğuna göre,

HDP’den 20 vekil ayrılarak ,BDP  adı ile mecliste grup kurabilir.Bu BDP’ li grup,AKP ile koalisyon hükümeti kurabilir.Ya da BDP’ li bu grup, AKP hükümetine güvenoyu verebilir.Böylece hükümet kurulmuş olur.BDP,HDP ve AKP yeni demokratik bir anayasa için görüşmeleri yürütürler.Uygun fırsat yakalandığında 3 ünün toplamı yeni anayasayı referanduma sunabilecek sayıyı veriyor.

Bize göre AKP-CHP koalisyon hükümeti hala en yüksek olasılık ama, orada anlaşılan ekonominin Kemal Dervış’e bırakılması anlaşması henüz olamıyor.TÜSİAD bu seçenekten yana görünüyor.

Ama AKP-BDP hükümeti ya da dışardan güvenoyu veren BDP desteğindeki AKP hükümeti kurulabilirse, TÜSİAD buna da bugün itiraz etmeyebilir.Çünkü AKP döneminde TÜSİAD iyi kazanıyordu.Her koşulda yine AKP’ nin hükümette olmasını isterler gibi duruyor.

AKP-BDP işbirliği hesap sorma hükümeti değil; iş yapma ve demokrasiyi geliştirme hükümeti olarak fayda sağlayabilir.Kılınçdaroğlu hesap sorma hükümeti istiyor.Hesap sormayı planladığınız bir parti ile ortaklığın yürümeyeceği açıktır.

Seçmen hesap sorma hükümeti isteseydi ,AKP’ ye 258 vekil vermezdi.Demek ki AKP’de her konuyu yeniden değerlendirerek yoluna devam edebilir.

Ama reformları hızlandırmak şartıyla.

Bunun statüko yanlısı Demirtaşgillerle olmayacağı açık.Öcalan’da bunu görüp ,bu nedenle AKP hükümetine en azından güvenoyu verecek 18-20 vekil formülünü bu şekilde üretmiş olabilir.Kandilden ve Yüksekdağdan gelen açıklamalar bu şekilde de okunabilir.

AKP tabanında MHP ile koalisyon seçeneği güçlü destek görüyor.Bu hükümet kürtlerin işine gelmez.Bunu gören Öcalan ve Kandildeki Öcalan taraftarı çizgi, AKP ile bir şekilde hükümeti kurabilecek bir yola yönelmiş olabilir.Üstelik hükümet iktidarınının bir ucundan da olsa tutmayı istemek makul da görünebilir.

CHP-MHP-HDP koalisyonu isteyen statüko ittifakının oyunu bu şekilde boşa çıkarılabilir.

Olmadı ,erken seçime gideriz.Muhtemel bir erken seçimde AKP’ nin oylarını tek başına hükümet kurabilecek kadar artırabileceğini görebiliyoruz.Leyla Zana,Osman Baydemir ve Hatip Dicle gibi daha makul isimlerin öne çıkması faydalı olabilir.Bizim gördüğümüzü Öcalan ve Kandilin görmemesi mümkün değil.O zaman HDP’deki bir çatlak sonucu oluşabilecek BDP meclis grubu ,hükümet kurulması ve demokrasinin geliştirilmesi bakımından fayda sağlayabilir.

Ayrıca Deniz Baykal liderliğindeki 18 CHP li vekilin AKP Hükümetine güvenoyu vermesi, destek olması sürpriz olmaz.

Önce meclis başkanı seçilecek.Meclis başkanlığı seçimi, tabloyu daha net görmemizi sağlayabilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums