Türk Tabipleri Birliği: Sağlık Bakanlığı'nı istifa etmeye davet ediyoruz

Sağlık Bakanlığı’nı, pandeminin başından beri yaptığımız gibi gerçekleri ifade ve istifa etmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Türk Tabipleri Birliği: Sağlık Bakanlığı'nı istifa etmeye davet ediyoruz
10.05.2022 - 09:27
Haber Merkezi
5234

Türk Tabipleri Birliği (TTB), “DSÖ ile Sağlık Bakanlığı arasındaki fark 181 bin 755’tir. DSÖ’nün paylaştığı bu rakamlar, TTB’nin gerçek ölüm sayılarının bakanlığın resmi verilerinin yaklaşık üç katı olduğu görüşünü ne yazık ki doğrulamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nı, pandeminin başından beri yaptığımız gibi gerçekleri ifade ve istifa etmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

"TTB UZUN SÜREDİR RESMİ RAKAMLARIN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI DEFALARCA VURGULAMIŞTIR"

Açıklamada, “Raporda, Türkiye için dünya oranına benzer şekilde ölümlerin 2,7 kat daha fazla olduğu bildirilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Sağlık Bakanlığı resmi verileri paylaşmamasına rağmen TTB Covid-19 Pandemisi 9. Ay Değerlendirme Raporu’nda bu oran yaklaşık 2,5; TTB Covid-19 Pandemisi 2. Yıl Değerlendirme Raporu’nda ise yaklaşık 2,8 olarak hesaplanmıştır. TTB, uzun süredir yaptığı çalışma ve açıklamalarda, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan resmi rakamların gerçeği yansıtmadığını ve şeffaf davranılmadığını belirtmiş; gerçeklerin toplum ve bilim çevreleriyle paylaşılmasının salgınla baş edebilmenin başlıca gerekliliği olduğunu defalarca vurgulamıştır”

"GERÇEK ÖLÜM SAYILARININ BAKANLIĞIN RESMİ VERİLERİNİN YAKLAŞIK ÜÇ KATI"

“DSÖ, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını tahmin etmek için geliştirdiği bilimsel yönteme göre, 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 264 bin 41 olarak tahmin ettiğini açıklamıştır. Ancak 31 Aralık 2021 sonu itibari ile Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19’a bağlı ölüm sayısı 82 bin 286’dır. DSÖ ile Sağlık Bakanlığı arasındaki fark 181 bin 755’tir. DSÖ’nün paylaştığı bu rakamlar, TTB’nin gerçek ölüm sayılarının bakanlığın resmi verilerinin yaklaşık üç katı olduğu görüşünü ne yazık ki doğrulamaktadır.

"SAĞLIK BAKANLIĞI’NI, PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ YAPTIĞIMIZ GİBİ GERÇEKLERİ İFADE VE İSTİFA ETMEYE DAVET EDİYORUZ"

TÜİK, 2022 yılına geldiğimiz halde hâlâ 2020 yılının ölüm istatistiklerini, Sağlık Bakanlığı ise 2020 yılına ait Sağlık İstatistikleri Yıllığını açıklamamıştır. TÜİK, 2020 ve 2021 ölüm sayıları ve ölüm nedenlerini açıklayarak gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak zorundadır. Şu an ülkemizde sağlık ile ilgili tüm veriler pandemi öncesine aittir. İktidar tarafından verilerle oynayarak salgını değil algıyı yönetmek ne yazık ki alışkanlık haline gelmiş; paylaşılan veriler, aktif vaka sayısını eksiye düşürerek dünyada bir ilk gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Türkiye, yıllık ölüm istatistiklerini yayımlamadan Covid-19’a bağlı ölüm sayılarını açıklayan tek ülkedir. Bu, utanç duyulacak ve yetkililer için istifa gerektiren bir durumdur. TTB olarak, 28 Ekim 2020 tarihinden itibaren paylaştığımız fazladan ölüm verileri ile pandeminin ikinci yılı için hazırlanan raporda Mart 2022 itibarıyla ölümlerin 2,8 kat fazla olduğunu belirttiğimizi tekrar hatırlatalım. Sağlık Bakanlığı’nı, pandeminin başından beri yaptığımız gibi gerçekleri ifade ve istifa etmeye davet ediyoruz.”


Editör: M. AKAY