Emekli amirallerin ilk ifadesi ortaya çıktı: O zaman kaçmadık şimdi de kaçmayız

Emekli 103 amiralin yayımladığı 'Montrö Bildirisi'nde imzacı olan ve gözaltına alınan 10 emekli amiralin ilk ifadeleri ortaya çıktı. Bir kısmı FETÖ’nün Balyoz kumpası davasında hapis yattıklarını hatırlattı ve kaçacak olmadıklarını söyledi.

Emekli amirallerin ilk ifadesi ortaya çıktı: O zaman kaçmadık şimdi de kaçmayız
10.04.2021 - 19:02
1146

Emekli 103 amiralin yayımladığı 'Montrö bildirisi'nin ardından 10 imzacı amiral gözaltına alınmıştı. Önceki akşam Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nde verdikleri ifadelerde gözaltı sürelerinin uzatılmasına tepki gösteren emekli amiraller bir kısmı FETÖ’nün Balyoz kumpası davasında hapis yattıklarını hatırlatarak “Kaçacak değiliz” dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre; emekli amirallerden Nadir Hakan Eraydın, ifadesinde yaklaşık 1 ay önce kalp ameliyatı geçirdiğini anlatarak, “Gözaltındayken sağlık koşulları sebebiyle hastaneye kaldırıldım” dedi.

GÖZALTI SÜRESİNİN UZATILMASINA İTİRAZ

Emekli amiral Alaettin Sevim de “Kaçacak birisi değilim. İstenildiği takdirde ifade veririm. Gözaltı süresinin uzatılmasının reddine karar verilsin” ifadelerinde bulundu.

Ali Sadi Ünal, “Ben Balyoz davasında haksız şekilde hürriyetimden yoksun bırakıldım. Adaletli hâkimlerimiz kürsüde bulunsun diye bedel ödedim. 2010-2011 yılları arasında kanser tedavisi gördüm. Gözaltı sürecinde zorlanmaktayım. Benim özel beslenme koşullarıma ihtiyacım var. Gözaltı süresinin uzatılmasının reddine karar verilsin” diye konuştu.

Emekli amiral Atilla Kezek de ifadesinde, “65 yaşındayım. Tansiyon ve diyabet rahatsızlığım var. Pandemi koşulları nedeniyle sağlığımız risk altında” dedi.

Bülent Olcay da “Balyoz davası kapsamında 997 gün özgürlüğümden yoksun bırakıldım. O zaman bile kaçmadım. Bu dava sürecinde böyle bir düşüncem olamaz. Sağlık sorunlarımız vardır. İleri yaşta olan anne ve babam en büyük endişem” ifadelerinde bulundu.

'KORONA OLMA İHTİMALİMİZ VAR'

Kadir Sağdıç da 69 yaşında olduğunu belirterek, “Söz konusu duyuru hazırlandığı günlerde ben yoldaydım. Ben 40 ay Balyoz davasında tutuklu kaldım. O dönem anneme bile veda edemedim. Babam ise yaşlıdır. Tansiyon rahatsızlığım bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

Emekli amirallerden Cem Gürdeniz “Balyoz’dan ilk tutuklanan amiral benim. ‘Mavi Vatan’ kavramı bana aittir. Çok uğraşılan bir amiralim. Kaçmak benim gibi birisine yakışmaz. Gözaltı süresince hiçbir belge verilmedi. Gözaltında korona olma ihtimalimiz var” diye konuştu.

Turgay Erdağ da, “Balyoz kumpasında 3.5 yıl yatarak bedel ödedim. Gözaltına alınma sürecim 90 yaşında olan anne ve babamın gözleri önünde yaşandı” ifadesini kullandı.

Emekli amiral Türker Ertürk de “Uzatmanın gayri hukuki olduğunu düşünüyorum. Delil karartma şüphem yok. Gözaltı koşullarımız hijyen değil” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hâkimlik, “Suçun vasıf mahiyeti, yayınlanış saati, metnin içeriğinde düşünce ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı değerlendirilebilecek (‘aksi halde’, ‘Türkiye Cumhuriyeti’, ‘tarihte örnekleri olan’ gibi) ifadelere yer verilmesi, metne imza atmış şüphelilerin aynı kuvvet komutanlığında belli bir kademe düzeyinde çalışmış olmaları ve bu hususa açıkça metinde yer vermiş olmaları, el konulan dijital materyallerin çokluğu, bu materyallerin şüphelilerin hem lehine hem aleyhine delil niteliğinde olması, el konulan dijital materyallerin imaj/export incelemelerin tamamlanmaması, HTS analiz çalışmalarının sürdürülmesi, şüpheli sayısının fazlalığı, henüz ifadelerinin alınmamış olması” nedeniyle gözaltı süresinin uzatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Kararda, şüphelilerin sağlık sorunlarına ilişkin rapor sunulmadığı belirtildi. İfadelerinin hafta sonu alınması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt