6'lı Masa Altında Yeni Bir İttifak mı Doğuyor

Barış Pehlivan köşesinde, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi yazdı.

6'lı Masa Altında Yeni Bir İttifak mı Doğuyor
14.05.2022 - 08:09
Haber Merkezi
1663

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Barış Pehlivan köşesinde, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi yazdı.

Pehlivan, Temel Karamollaoğlu'nun Kemal Kılıçdaroğlu ile yapmış olduğu görüşmenin detaylarını CHP kulislerinden almaya çalıştığı bilgilerle aktarmaya çalıştığı yazısında, iki liderin görüşmesinde kurulması düşünülen üçüncü ittifakın durumunun değerlendirildiğini aktardı.

DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'nin Saadet Partisi çatısı altında seçime girmesi yönünde Saadet lideri Karamollaoğlu'nun bir arzusu olduğunu belirten Pehlivan, Ali Babacan'ın ikna meselesinin önemine dikkat çekti.

İşte Barış Pehlivan'ın yazısının ilgili bölümü:

“Bazı konuları kendilerine aktaracağım.” 

Böyle demişti Temel Karamollaoğlu. Altılı masanın tüm liderleriyle görüşme niyetini anlatıyordu. Nihayetinde önceki gün CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü.  

Peki, neydi o bazı konular, ne konuştular?

Hem Saadet Partisi hem de CHP kulislerinde bu sorunun yanıtını aradım. 

Hatırlayın... 

Seçim Yasası değişince Karamollaoğlu “Üçüncü ittifak olabilir” çıkışı yapmıştı. Altılı masa dağılmadan “Saadet-DEVA-Gelecek ittifakı” demekti bu. Dahası, Karamollaoğlu iki partinin Saadet çatısı altında seçime girmesini arzuluyordu.

Ali Babacan’ın “Seçime kendi adımız ve logomuzla gireceğiz” çıkışı da aslında Karamollaoğlu’na yanıttı. Üçlüden bir parti çatı olacaksa, onun DEVA Partisi’nin olmasını istiyordu. 

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ise daha sıcaktı üçlü ittifaka. Hatta ve hatta Davutoğlu’nun partisini kurar kurmaz Saadet ile birlikte hareket etmek istediği konuşuluyordu. O günlerde hem Karamollaoğlu’nun hem de Oğuzhan Asiltürk’ün “daha erken” dediği öne sürülüyordu. 

İşte deniyor ki yeni yasayla gündeme gelen üç partinin birlikteliği rafa kaldırılmış değil. Halen gündemde. Karamollaoğlu’nun asıl niyeti yalnızca Babacan ve Davutoğlu ile görüşmekti. Lakin sonra bu planı tüm altılı liderlere doğru dönüştü. 


Editör: M. AKAY