Kuzey Kıbrıs basını: Faiz Sucuoğlu AK Parti'nin hedefinde

Kıbrıs Türk sağının lideri Faiz Sucuoğlu’nun geçtiğimiz dönemde Kıbrıs Türk toplumunun en büyük partisi konumundaki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) liderliğini elde etmesi ve Başbakanlık makamına gelmesi gerek Lefkoşa’nın kuzeyinde gerekse de Ankara-Lefkoşa hattında siyasi fırtınaların kopmasına neden oldu. 

Kuzey Kıbrıs basını: Faiz Sucuoğlu AK Parti'nin hedefinde
13.05.2022 - 06:54
Kaynak: Haber Merkezi
1351

Kuzey Kıbrıs'ta hükümet kurma görevini yeniden üstlenen Başbakan Faiz Sucuoğlu'nun Ankara'nın hedefinde olduğu, Sucuoğlu'nun Türkiye'deki seçimleri beklediği yönünde iddialar Türk basınında yer aldı.

Duvar'ın haberine göre; Kıbrıs’ın kuzeyinde 2020 sonlarında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bir siyasetçinin ismi yerel gündemi ve Ankara-Lefkoşa hattını meşgul ediyor.

Kıbrıs Türk sağının lideri Faiz Sucuoğlu’nun geçtiğimiz dönemde Kıbrıs Türk toplumunun en büyük partisi konumundaki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) liderliğini elde etmesi ve Başbakanlık makamına gelmesi gerek Lefkoşa’nın kuzeyinde gerekse de Ankara-Lefkoşa hattında siyasi fırtınaların kopmasına neden oldu. 

Merkez sağ çizgideki Sucuoğlu için Lefkoşa’nın kuzeyindeki siyaset ve medya kulvarlarında “AK Parti’nin istemediği adam” ve “Ankara’da muhalefet cephesine yakın isim” yorumları öne çıkıyor. 

Kıbrıs Türk siyasetinin çiçeği burnundaki yeni siyasi figürü 2020 sonlarında Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi sonrasında UBP’nin liderliğini kazanmak için harekete geçti. Ancak 2020 sonlarındaki ilk deneme Ankara’nın perde arkasından Kıbrıs Türk Sağına yönelik müdahaleleri nedeniyle akim kaldı. 

Bu müdahale silsilesi nedeniyle UBP yoluna geçici bir liderlik ile devam etmek durumunda kaldı. KKTC’deyse görev başında kısa bir dönem kalan ve bir kaset skandalı sonrası dağılma noktasına gelen bir üçlü koalisyon hükümeti kuruldu. 

ANKARA'NIN MÜDAHALELERİ

Ankara’nın 2020 yılındaki müdahalelerinin gölgesinde Lefkoşa’da Sucuoğlu ile ilgili önemli iddialar ve kulis bilgileri dillendirildi. Bugüne tek teyit edilmeyen söz konusu bilgilere göre, AK Parti kulvarları Sucuoğlu’na mesafeli yaklaşıyor. Bu gelişmenin odağında Sucuoğlu’nun Millet İttifakı ile olan ilişkileri ve iddialı siyasetçinin Kıbrıs'ın kuzeyindeki cumhurbaşkanlığı seçim süreci öncesindeki tercihleri yer alıyor.

AK Parti-Sucuoğlu çekişmesiyle ilgili iddialar geçtiğimiz aylarda da Kıbrıs Türk siyasetini meşgul etti. Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı UBP kongresinden Sucuoğlu’nun büyük bir farkla galip çıkması, sonrasındaysa Başbakanlık mevkiine gelmesi Lefkoşa’da "Ankara Sucuoğlu ile çalışmak istemiyor" iddialarının önünü kesmedi.

'TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMLERİ BEKLİYOR'

Yeni süreçte, erken milletvekilliği seçimleri sonrasında Sucuoğlu’nun başbakanlığında kurulan yeni üçlü hükümette bakan değişikliklerine gidilmesi Ankara-Lefkoşa hattındaki yüksek gerilimle ilişkilendirildi. Sonrasındaysa, hükümette AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a yakın duran Sunat Atun ile Sucuoğlu arasında yaşanan kriz de Lefkoşa’da “Ankara Sucuoğlu’nu istemiyor" iddialarını destekledi.

Bu gelişmelerin ışığında Sucuoğlu geçtiğimiz günlerde istifa etme noktasına geldi. Bu gelişmenin sonrasındaysa Cumhurbaşkanı Tatar yeni hükümeti kurma görevini UBP’den milletvekili seçilen Ünal Üstel’e verdi. 

Yukarıda özetlediğimiz gelişmelerin gölgesinde, Sucuoğlu’nun Türkiye’deki seçim sürecini beklemeye başladığı ve yeni siyasi planlarını Ankara’daki olası iktidar değişikliğine göre yapmaya başladığı bilgisi geçtiğimiz saatlerde Kıbrıs Türk basınına yansıdı. 


Editör: M. AKAY
Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums