Rize Valiliği çay eylemini ‘milli güvenlik sorunu’ diyerek yasakladı

Çay Meclisi Çalışması adlı grup tarafından, çayda yaşanan sorunların çözümü için 20 gün önce çay tarımı yapılan 4 ilde (Artvin, Rize, Trabzon, Giresun) imza stantları kurarak, üreticilerden ve vatandaşalar için imza kampanyası düzenledi.

Rize Valiliği çay eylemini ‘milli güvenlik sorunu’ diyerek yasakladı
12.05.2022 - 12:12
Haber Merkezi
915

Adana ve Eskişehir'den sonra Rize'de valilik kararıyla her türlü basın açıklaması, toplantı ve yürüyüş yasaklandı. Yasağın ilk gününün çay üreticilerinin taleplerinin yer aldığı dilekçelerini ÇAYKUR'a teslim edecekleri gün olması dikkati çekerken cumartesi günü de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize'de olacağı öğrenildi. Valilik yasak gerekçesi olarak "milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulması"nı gösterdi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre  Çay Meclisi Çalışması adlı grup tarafından, çayda yaşanan sorunların çözümü için 20 gün önce çay tarımı yapılan 4 ilde (Artvin, Rize, Trabzon, Giresun) imza stantları kurarak, üreticilerden ve vatandaşalar için imza kampanyası düzenledi.

Çay Meclisi, toplanan imzaların ve taleplerinin yer aldığı dilekçeleri, ÇAYKUR ve Tarım bakanlığına iletmek üzere 12 Mayıs Perşembe günü ÇAYKUR’a yürüyüş yaparak bina önüne basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

ÜRETİCİLERİN TALEPLERİ SUNİ GÜNDEM SAYILDI

Çay üreticileri hasat öncesi talepleri için topladıkları imzaları ÇAYKUR’a teslim edecekleri Perşembe günü Rize Valiliği tarafından eylem yasağı ilan edildi.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, çay üreticilerin taleplerini dile getirmelerini, “İlimizdeki huzur ve güven ortamını bozmak amacıyla kişi ve gruplarca suni gerekçeler oluşturmak basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapacakları alınan istihbari bilgiler ve sosyal medya paylaşımlarından anlaşılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca, çay üreticilerinin taleplerinin ve imzalarını yer aldığı dilekçelerini ÇAYKUR’a teslim edilmesi ve eylem yapılmasını “Milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulması” olarak kabul ederek her türlü basın açıklaması, toplantı, yürüyüşleri 12 Mayıs Perşembe gününden başlamak üzere 5 gün süreyle yasakladı.

Üreticiler, valiliğin 5 günlük eylem yasağını, 14 Mayıs Cumartesi günü Rize- Artvin Havaalanı’nın açılışını yapmak için kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yapıldığını iddia etti.

“YASAK YOK HÜKMÜNDEDİR”

Çay Meclisi Çalışması ise, sosyal medya hesaplarından Valiliği aldığı kararı da paylaşarak, “Üreticinin taleplerinin bu kadar kısa sürede yaygınlaşmasına karşı Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok hükmündedir. Rize Valiliği üreticilerin talepleri için topladığı imzalardan dahi korkuyor ve aldığı yasakla üreticinin sesini kısmak istiyor. Bizler çay üreticileri olarak taleplerimizi her alanda örgütlemeye devam edecek ve imzalarımızı Çaykur Genel Müdürlüğü'ne teslim edeceğiz” diye açıklama yaptı.


Editör: M. AKAY

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (8)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  30.04.2013 20:39

  hangi çalışmaları kimler tarafından taktir topluyormuş. katakulli işler mi

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  30.04.2013 20:39

  hangi çalışmaları kimler tarafından taktir topluyormuş. katakulli işler mi

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  1.05.2013 08:53

  düzce yerel hah şöyle imana gellll sen çok yaşa RECEP HOCAAAA

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  1.05.2013 08:58

  RECEP HOCAM SEN ÇOK YAŞAAAA

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  10.05.2013 16:19

  o asılsız haberler çıktığında arkasından klavye başında efelik yapanlarrrr nerelerdesinizzzz yerden yere vuranlarrrrr badocu madoocu diyenlerrrr eveeettttt hadi atıp tutun yine bir yerlerinizden

 • Osman
  Osman
  17.05.2013 00:22

  İftira iki ucu sivri bir mızrak gibidir der büyükler. Attığın masuma saplanmazsa atana saplanırmış Allah korusun.

 • İşte bu kadar
  İşte bu kadar
  2.05.2013 22:55

  Hani Yargıtaydan onanmış cezası vardı, hani hırsızlık yolsuzluk yapmıştı...bu da size kapak olsun...o sendikacıya daha büyük kapak olsun. Bu dünyada tekzipi yayınladınız bakalım öbür dünyada vebalini nasıl ödersiniz Müslüman geçinenler!

 • süpersin hocam
  süpersin hocam
  3.05.2013 09:23

  Hangi çalışmalar yapmış bu hoca, çok merak ettik. Hangi bilimsel yayın yapmış. En son yayını 2006 yılına ait. Hele bide profesör olursa hiç şaşırmayacağız. 12 eylül pofesörleri gibi. yayınsız bilimsel çalışma olmadan profesör olmuşlardı. Doçent hocamızın pubmed te 8 yayını var. süper bilimsel yani.Çalışmalarınıza devam sayın hocam. siz süpersiniz. Bu çalışmalarla yakında dekanda olursunuz rektörde.

Resmi İlanlar