Bloomberg'ten İstanbul Seçim Analizi

Analizde İBB ve hükümet arasındaki çekişmenin İstanbul'da yaşayan 16 milyon vatandaşın hayatını olumsuz anlamda etkilediğini öne sürüldü.

Bloomberg'ten İstanbul Seçim Analizi
8.05.2022 - 06:59
Haber Merkezi
721

Bloomberg'de Jennifer Hattam tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin En Büyük Kenti, Erdoğan'la Soğuk Savaşın Kurbanı Oldu” başlıklı analizde İBB ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki çekişmeye Taksim'deki 'Kavuşma Durağı' sergisi örnek olarak gösterildi. Analizde İBB ve hükümet arasındaki çekişmenin İstanbul'da yaşayan 16 milyon vatandaşın hayatını olumsuz anlamda etkilediğini öne sürüldü.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor" projesi ile meydana kurduğu "Kavuşma Durağı"nın 2020'de kaldırılmasını kararlaştırmıştı.

'Yerel belediyelerle soğuk savaş var'

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç, analiz için yaptığı değerlendirmede, "Merkezi hükümet ile siyasi muhalefet tarafından yönetilen yerel belediyeler arasında bir soğuk savaş var" yorumunda bulundu.

Murat Ongun: Şehri yönetemediğimizi söyleyebilmek için yapıyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Bloomberg'e yaptığı açıklamada İstanbul'da hayata geçirmek istedikleri birçok projenin hükümet tarafından engellendiğini söyledi. Bu projeler arasında metro sisteminin büyütülmesi ve yeni taksi plakaları da olduğunu kaydeden Ongun, "Bunu şehri yönetemediğimizi söyleyebilmek için yapıyorlar" dedi.

Hattam, çekişmenin özünde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, Erdoğan'a cumhurbaşkanlığı için rakip olarak görülmesi olduğunu belirtti.

İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Fuat Keyman da konuyla ilgili olarak "Türkiye'ninki gibi çatışmacı bir siyasi kültürde olay bir işi kimin daha iyi yapacağı veya kimin halka daha iyi hizmet edeceği değildir. Olay rakibinizin işlerin yürümesini sağlamak için gerekli araçları olmamasını sağlamaktır" değerlendirmesinde bulundu.


Editör: M. AKAY