Denizler idamlarının 50. yıl dönümünde mezarları başında anıldı: 

12 Mart cuntası tarafından idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın Ankara Karşıyaka'daki mezarlığında sivil toplum temsilcileri ve yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Denizler idamlarının 50. yıl dönümünde mezarları başında anıldı: 
7.05.2022 - 08:04
Haber Merkezi
714

'68 devrimci gençlik hareketinin önderleri Denizler, idamlarının 50. Yıl dönümünde mezarları başında anıldı. 12 Mart cuntası tarafından idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın Ankara Karşıyaka'daki mezarlığında sivil toplum temsilcileri ve yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Emek Partisi, Emek Gençliği, HDP, CHP, Sol Parti, TKP, Halkevleri, TİP, SYKP, Yeşil Sol Parti, DGB, Fikir Kulüpleri Federasyonu, Devrimci 78'liler Federasyonu, Ankara 68'liler, Ankara 78'liler Girişimi, İHD, KESK, DİSK, TMMOB, Ankara Dersimliler Derneği, Kızılırmak Dernekler Federasyonu, Mülkiyeliler Birliği Tarafından yapılan ortak anmada, "Denizlerden Erdal'a gençlik emeğin saflarına", "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "İş, bilim, özgürlük" sloganları atıldı.

Ortak açıklamayı okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Köklü,  "Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, kendi kurtuluşlarını emekçi halkın kurtuluşuyla birleştirdiler. Halkların ve emekçilerin çıkarlarından başka çıkar gözetmediler. 6 Mayıs 1972’de faşist cunta eliyle katledildiler. İdamlarıyla mücadelenin önünün kesilmek, halka korku salınmak istendi. Ama mücadele sürdü, binlerce Deniz, Yusuf ve Hüseyin doğdu. 3 fidan halkın bağrında, bağımsız ve demokratik bir Türkiye mücadelesinde yaşamaya devam ederken onları katledenler lanetle anılıyor" dedi.


Editör: M. AKAY