Sedat Peker Kahramanlık Yapmıyor Gelecek Olan Yeni İktidarın Çalışabileceği Güvenlik Bürokrasisine Alan Açıyor

Peker, Türkiye’nin siyasi yapısında yaşanacak değişikliğin içinde anılmak istiyor. AKP ve MHP'nin belirleyici olduğu bürokrasi ile yeni iktidarın çalışması olanaksız. Peker konuştukça yeni güvenlik bürokrasinin de önü açıldığı söylenebilir. Peker, gelecek olan iktidara birlikte çalışabilecek güvenlik bürokrasine alan açıyor. Videolar Türkiye’de demokratik değişim için önemli dayanaklar oluşturduğu muhakkak, ama Peker'in derdi başka.

Sedat Peker Kahramanlık Yapmıyor Gelecek Olan Yeni İktidarın Çalışabileceği Güvenlik Bürokrasisine Alan Açıyor
30.04.2022 - 15:13
Güncelleme 30.04.2022 - 15:17
Haber Merkezi
663

Videoların İçeriği

Geçtiğimiz sene yayınlamaya başladığı videolarla gündeme gelen suç örgütü lideri Sedat Peker, devle-siyaset-mafya ilişkisini çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi. Bir fail ve tanık olarak devlet mekanizmasının perde arkasını tüm çıplaklığıyla sundu. İtiraf videoları yakın tarihin aydınlatılmasına ışık tutacak birçok bilgi ve dokümanlar ortaya saçıldı. Daha da saçılacak gibi.

Sedat Peker, Türkiye’nin gündemini değiştiren videoların ilkini 2 Mayıs 2021 tarihinde YouTube kanalında yayınlamıştı. 10 videoda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Soylu bu açıklamalara karşılık Habertürk TV’de Peker’i yalanlayan ve suçlayan ifadelerle karşılık vermişti. Sedat Peker’in hedef aldığı diğer isimler arasında ise gazeteci Abdülkadir Selvi “Düşkün Abdülkadir” olmuştu.

Bu videolarda uluslararası kokain ticareti, Suriye’ye silah sevkiyatları, kaçak petrol ticareti,  Paramount Otelinde yaşananlar, Kıbrıs üzerinde aklanan kara para üzerine ve  Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı'nın 1996 yılında öldürülme olayı gündeme getirilmişti. Son olarak Kıbrıs’ta suikast sonucu öldürülen Falyalı’nın Türk siyasetçilerinin de içinde bulunduğu arşivin eline geçtiği iddiası da var.

Peker, Yakın Tarihin İçinde Yer Alan Biri

Sedat Peker yurtdışına çıktıktan yaklaşık 3 yıl sonra ifşalarına başladı. 2005'te Ergenekon davasından 9 yıl hapis yattıktan sonra, 2014'te tahliye edildi. 5 yıl boyunca iş insanı olarak çalışmalarını sürdürdü. 30 Kasım 2019'da yurt dışına çıktı.

Peker, 15 Temmuz 2016 yılında darbe girişiminde Türkiye’de bulunuyordu. Videolarında bu konu üzerine doğrudan atıfları var. Videolarında devletle, siyasetle bu denli iç içe birinin 15 Temmuz darbe girişimi ve bunun üzerine şekillenen bürokrasi-siyaset ilişkisini mafya liderinin ötesinde bir pozisyonla dile getirmesi beklenilen bir durum. Beklenmeyen bu videoların çekilip kamuoyuna sunulmasıydı.

Belli ki işlerin bozulması başarısız darbe girişiminin hemen ardından yeni şekillenen iktidar çekişmesinin sonucunda geldi. Peker ve büyük ihtimalle ilişkisi olan devlet kliği süreçten dışlandı. Ardından Balkanlar ve son durak Birleşik Arap Emirlikleri.

Peker'in videoları birkaç gazetecinin sonunu getirmesine karşılık siyasi ve hukuki bir karşılığı olmadı. Peker videoları 10 milyonun üzerinde insana ulaştı. İktidar bu ifşaların karşısında hukuksal süreci işletmediği gibi muhatap olarak da almaktan kaçınıldı. Ama videoların etkisi büyük oldu. Soylu'nun kendini savunması, kamuoyunun duyarlılığı videoların etkisinin bir sonucuydu.

Peker, Erdoğan’ı hedef alan 'helalleşme' videosunu yayımlamadan 'sosyal medya yasağı' geldi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin yasaklayıcı tutumu Peker'in uluslararası diplomaside bir pazarlık unsuru galine getirildiği yorumu yapıldı. Peker'in yurtdışında olması ve ifşaların uluslararası etkisi göz önünde bulundurulduğunda bu yorumu oldukça güçlendiriyor.

Videoların Amacı İfşalardan Daha Çok Sonuç Alabilmek İçin Yayımlandı ve Yayımlanacak…

Peker videolarını mutlaka yayınlayacak, ama bu Peker'i aşan bir durum, yani az önce söz edilen pazarlığa bağlı. 'Al gülüm, ver gülüm' pazarlığı. Ancak pazarlık bir noktada tıkanacaktır. Türkiye’nin iktidar yapısı ABD ve AB'ye güven vermiyor. Dolaysıyla seçim sureci kızıştıkça pazarlık da kızışacaktır. Talepler karşılanamayacak düzeye geldiğinde de videolar gündeme gelecektir. Peker'in kısıtlı Twitter kullanmasına izin verilmesi de bunu işareti olarak yorumlanmalı.

Başta söz edildiği gibi Peker yalnız değil. Türkiye’de güvenlik bürokrasinde uzantısı mevcut. Bu klik uzun süredir iktidardan dışlanmış ve pasif durumda. Böyle olmasaydı süreç başka türlü yaşanırdı. Peker yeniden konuşacak, çünkü var olan iktidarın değişmesi hem uluslararası ölçekte, hem de bu pasif klik için de gerekli.

Peker, Türkiye’nin siyasi yapısında yaşanacak değişikliğin içinde anılmak istiyor. AKP ve MHP'nin belirleyici olduğu bürokrasi ile yeni iktidarın çalışması olanaksız. Peker konuştukça yeni güvenlik bürokrasinin de önü açıldığı söylenebilir. Peker, gelecek olan iktidara birlikte çalışabilecek güvenlik bürokrasine alan açıyor. Videolar Türkiye’de demokratik değişim için önemli dayanaklar oluşturduğu muhakkak, ama Peker'in derdi başka. Dolaysıyla Peker'in videoları ayı kendisi ayrı değerlendirilmeli. Peker bir kahraman değil, kendi ikbaline oynayan eski bir mafya lideri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Editör: M. AKAY