Gezi Davasında Osman Kavala ve Diğer Sanıklara Verilen Cezaya Tepki Veren Siyasetçiler

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Gezi davasında verilen hapis cezalarını "kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Gezi Davasında Osman Kavala ve Diğer Sanıklara Verilen Cezaya Tepki Veren Siyasetçiler
25.04.2022 - 22:20
Güncelleme 27.04.2022 - 07:17
Haber Merkezi
646

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Gezi davasında verilen hapis cezalarını "kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

MHP camiasının önde gelen isimlerinden Süleyman Sazak, Gezi Davası'nda Osman Kavala'nın müebbet hapis cezası almasına twitter hesabından tepki gösterdi. Sazak, "Osman Kavala’yı ideolojik olarak kendimden farklı görürüm. Bugünden itibaren Osman kardeşimdir, adalet bu kararı verenlere haramdır" ifadelerini kullandı.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, beraat kararı verilmiş bir dosyada sadece demokratik protesto hakkını kullandığı için insanların bu kadar ağır bir cezayla cezalandırılmasını hukukçu olarak kabul edemediğini belirti.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Bülent Kaya, davanın tartışmalı olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konuda kararları var. Siyasallaşan bir dava. Kararın gerekçelerini görmek lazım ama bu dava uzun zamandır kamuoyunda tartışılıyor. Hukukiliğinden ziyade siyasi yönü tartışılan bir davaydı" ifadelerini kullandı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çok öfkeli olduğunu ancak iktidara ya da Erdoğan'a öfkesinin olmadığını belirtti. "Türkiye halklarına seslenmek istiyorum" diyen Kerestecioğlu; "Biz Gezi Parkı'nı kazandık, hafızamızı kaybetmeyelim eğer bu arkadaşlarımız mücadele etmeseydi, hep birlikte mücadele etmeseydik Taksim'in ortasında o inşaatlar olacaktı. Biz kazandık hazmedemediler."

TİP Milletvekili Ahmet Şık da "Suç örgütü diyoruz. 14 yaşında gençler iktidarı mafya diye tanımlar iken tabi ki farklı hareket etmeyecekler" dedi. Çetelerle iş birliği yapanların bu kararları direnmeyenlerden, ses çıkarmayanlardan aldıkları cesaretle aldıklarının altını çizen Şık, "Bugün burayı bu meydanı doldurabilseydiniz o kadar rahat karar veremeyeceklerdi." diye konuştu.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise davanın iddianamesinin sarayda yazıldığının ve hükmünün de sarayda verildiğini sadece adliyede açıklandığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şunları kaydetti: "Burada sonlanan davada hukukun ve adaletin gereği yapılmadı. Sadece ülkeyi yöneten bir adamın gönlü yapıldı." dedi.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu da Gezi Parkı davasında çıkan kararlara tepki gösterdi. Yeneroğlu, iş insanı Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen davada açıklanan hükmün usul ve esas yönünden hukuksuz olduğunu söyledi.

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem de yer aldı. “Gezi davası AK Parti’nin bir intikam davasıydı” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da karara tepki gösterdi. İmamoğlu, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: "Gezi Davası’nda verilen karar milyonlarca insanın vicdanını yaraladı." diye yazdı.


Editör: M. AKAY