Türkiye'nin 'Pençe-Kilit' Harekâtı Ne Anlama Geliyor

Türkiye'nin 'Pençe-Kilit' Harekâtı Ne Anlama Geliyor
19.04.2022 - 09:32
Haber Merkezi
744

Ertuğrul Kürkçü, Irak’ın kuzeyinde yürütülen 'Pençe-Kilit' harekâtı üzerine Türkiye ve bölgeyi değerlendiren "uzayan savaşı' başlıklı bir yazı yayımladı:

Harekatın siyasi maksadı Kürdistan Bölgesel Yönetimini Ankara yanında safa sokarak savaşı Kürdistanlılaştırmak. Farklı Kürt güçleri arasında telafisi güç bir husumet yaratmak.

Bir süredir beklenen "harekat"ın neredeyse öngörülen tarihlerde başlatıldığını görüyoruz. 28 Mart'ta Yeni Yaşam'a şöyle yazmıştım:

"[...] Newroz’un hemen ertesinde Ankara’nın önümüzdeki aylarda Kürdistan Bölgesel Yönetimi alanında kapsamlı bir askeri harekata hazırlanmakta olduğu yolunda haberler akmaya başladı. Şiiler arasındaki ayrılıklar dolayısıyla Bağdat’ta İran nüfuzunun sarsılmaya başlamış olması, Rusya-NATO çatışması dolayısıyla Moskova ve Washington’ın dikkatlerinin Orta Doğu’dan uzaklaşmış olması Ankara’ya Kuzey Irak’ta kısa süreli ancak yıkıcı askeri harekatlar için elverişli bir ortam sunuyor. Yeni küresel ve bölgesel dengeler bağlamında bu öngörülebilir bir gelişmeydi.

"Nitekim Ankara’nın Hewler ile yeni bir askeri harekatın gerekçesini ve alt yapısını oluşturmak üzere bir mutabakat oluşturduğuna dair, adları ve kimlikleri bilinen siyasal yorumcular ve siyasal şahsiyetlerden Kürt haber kaynaklarına bilgi akıyor. Haberlere göre, Nisan’da Türkiye geniş ölçekli bir askeri harekata hazırlanıyor."

Bu bağıra bağıra gelen harekatın, dolaysız askeri maksatlara yönelik olduğunu düşünmüyorum. Ancak bir askeri stratejiden yoksun bir "gösteri"den ibaret olacağı da söylenemez. Bu daha çok, Ukrayna savaşı dolayısıyla ABD ve Rusya'nın dikkat ve uluslararası ilgi merkezinin Karadeniz'e kaymış olmasından; öte yandan Ankara'nın Moskova ile de Washinton ile de yakınlaşarak "güvenlik" gerekçesiyle yürüteceği askeri harekatlara onay üretme imkanının apansız çoğalmış olmasından doğan avantajları değerlendirmekle ilgili bir taktik harekat.

Harekatın siyasi maksadı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimini (IKBY) Ankara yanında safa sokarak savaşı Kürdistanlılaştırmak. Farklı Kürt güçleri arasında telafisi güç bir husumet yaratmak. Buradan doğan sonuçlar gidişata bağlı olarak daha sonra Türkiye'de muhafazakar Kürtleri yeniden AKP-Erdoğan ekseninde dizmek için değerlendirilecektir. Ancak dolaysızca seçim gündemli olduğunu söylemek çok doğru olmaz.

Ne var ki, Ankara'nın bariz hava üstünlüğüne karşın yerde durum TSK için iktidar medyasının ve MSB'nin inanmamızı istediği kadar parlak olmayacaktır. Şimdiden bölgeden güçlü bir direnişin göstergesi sayabileceğimiz can kaybı haberleri akmaya başladı. Ankara'nın IKBY alanında üsler kurma ve bu üsleri IKBY yönetimiyle birlikte savunma yöneliminin çatışmayı savaşla bitirmeye değil, çatışmayı müzminleştirerek, Kürtleri durmaksızın kanayan bir yarayla zayıflatarak güçten düşürmeye yönelik bir sömürgecilik uygulaması olduğunun da gözden kaçırılmaması gerekir.
Bunun sonuçta Güney Kürtleri'ni de çatışmanın iki tarafına doğru kutuplaştırarak yarması ve muhalefeti de "Yenikapı Ruhu" ile doldurarak Kürt muhalefetiyle ortaklaşma kanallarını tıkaması kaçınılmaz.

Türkiye'nin toplumsal ve demokratik muhalefet güçlerinin, AKP'nin bölgesel egemenlik siyasetinin bir yansısından ibaret olan bu harekatın maksadını teşhir etmesi ve operasyona son verilmesi için parlamentoda ve parlamento dışında enerjik bir protestoyu örgütlemesi, Kürt halkıyla dört parçada dayanışmayı görünür kılması vazgeçilmez görevidir.


Editör: M. AKAY