Sedat Peker'in İddiaları ve İfşaları ABD Dışişleri Değerlendirip Kayıt Altına Aldı

Sedat Peker'in İddiaları ve İfşaları ABD Dışişleri Değerlendirip Kayıt Altına Aldı
15.04.2022 - 08:05
Kaynak: Haber Merkezi
665

Uluslararası Narkotik Kontrolü Strateji Raporu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanıp kongreye sunuldu. 

İki cilt olarak yayımlanan raporda "Uyuşturucu ve Kimyasal Kontrolü" ile "Para Aklama" başlıkları altında Türkiye ve KKTC ile ilgili dikkat çekici tespitler kayıda geçti. 

Kısa Dalga'dan Beril Köseoğlu'nun haberine göre, raporun uyuşturucu kontrolü bölümünde Türkiye, yeterli önlem almamakla eleştiriliyor. "Asya ile Avrupa'nın birleştiği noktada bulunması ve yasadışı finansı ele almak konusunda yeterli kontrol yapmaması nedeniyle Türkiye, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığının önemli bir transit ülkesi" denilen raporda, özellikle Afganistan'dan Avrupa'ya gönderilen afyonun ve Avrupa'da üretilip Asya'ya gönderilen sentetik uyuşturucuların Türkiye üzerinden geçtiği belirtiliyor.
SEDAT PEKER'İN VENEZUELA İDDİASI RAPORDA 

Raporda, Türkiye'nin yasadışı haşhaş ekimini ve morfin üretimini sıkı bir şekilde kontrol ettiği belirtilse de "Fakat tanınmış mafya lideri Sedat Peker'in, iktidardaki AK Parti'ye yakın bir Venezuela-Türkiye kokain bağlantısı iddiasıyla yayılan yolsuzluk söylentileri yaygın" denildi. Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadele politikasında tedaviden ve kullanımı önlemekten çok operasyonlara önem verildiği belirtilirken, "Hükümet büyük ölçüde, terör şebekelerinin özellikle İran ve Afganistan üzerinden eroin kaçakçılığına dahil olmasına odaklanırken, büyük Türk suç örgütleri daha az incelemeye, engellemeye ve kovuşturmaya tabi tutuluyor" ifadeleri kullanıldı. 

'PARAVAN ŞİRKETLER KULLANILIYOR' 

ABD Dışişleri Bakanlığı raporunun para aklamayla ilgili kısmındaysa, Türkiye'deki yasaların uluslararası standartlarda olduğu ama uygulamada sorunlar yaşandığı vurgulandı. Raporda, "Uygulamanın zayıf kalması, etkili para aklama soruşturmalarının ve cezaların çok az olmasına yol açmaya devam ediyor" denildi. 


Editör: M. AKAY
Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums