Hasan Cemal Beraat Etti

Hasan Cemal Beraat Etti
12.04.2022 - 18:25
Haber Merkezi
627

Duayen gazeteci Hasan Cemal hakkında, Twitter’da 2016-2020 yıllarında yaptığı iki Twitter paylaşımından dolayı açılan davada beraatle sonuçlandı. Davanın ilk duruşması bugün İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığına hükmetti. 

T24'te yer alan habere göre Hasan Cemal ifadesinde şunları söyledi: " "Çok sıkıcı... Evet öyle, sayın yargıç. Neden savunma yapayım ki? Bir 'suç' işlemedim ki... Ne söylediysem, ne yazdıysam tümü 'ifade özgürlüğü' içinde yer alıyor. Hiçbirinde 'hakaret' de yok, 'hakaret kastı' da yok. Bu noktayı vurgularken de içim fena halde sıkılıyor, daralıyorum. Kim bilir bunca yıldır bu sözleri, ne kadar çok eveleyip gevelemişimdir. Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmeniyken, başyazarım Nadir Nadi'nin seksen yaşına merdiven dayadığı günlerdeki bir başyazısında, hiç unutmadım, şöyle yakınmıştı: 'Bu adam bu dünyaya boşuna mı gelmiş diyecekler?..' Ben de bugünlerde Nadir Bey'in hissiyatını yaşıyorum. Seksen yaşına merdiven dayadım, 78 yaşındayım ve ne yazık ki hiçbir şeyin değişmediğini görüyorum. 54 yıldır gazetecilik yap, yaz çiz ve değişen bir şey olmasın, için sevinçle dolu olarak hiç yaşama... Çok hazin, acıklı... Ve de çok sıkıcı... Sayın Yargıçlar, son sözüme gelince: Hakaret davalarıyla bu ülkede ifade özgürlüğü boğuluyor." 

Hasan Cemal’in avukatı Fikret İlkiz ise, “Ben de müvekkilimin bu TCK 299 davalarından çok sıkıldım. Bu aşamada bir diyeceğim yok” dedi. 

Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığına hükmederek Hasan Cemal’in beraatine karar verdi. 


Editör: M. AKAY