Fehmi Koru: Türkiye'de her an her şey olabilir

Fehmi Koru: Türkiye'de her an her şey olabilir
8.04.2022 - 14:48
Güncelleme 8.04.2022 - 14:53
Haber Merkezi
803

Fehmi Koru kişisel bloğunda son birkaç hafta içinde dış ve iç siyasete olağan dışı gelişmeler olduğunu ve bunun şaşırtıcı sonuçlara yol açabileceği yorumunda bulundu. Kendi analizini sürpriz kabul denilebilecek olaylar üzerine temellendiriyor.

Kimse şaşırdığını belli etmiyor ama Türkiye’nin dış politika kriterlerinde şaşırtıcı değişiklikler artık herkes tarafından fark ediliyor, gözlemi ile başlayan yazısı; AK Parti’nin iktidarının ilk dönemlerinde bugünküne benzer bir ortama girildiğinde “Eksen kaydı” diye yeri göğü inletenler çıkardı; bu defa tersine bir gelişme sert biçimde yaşanıyor, değişim AK Parti eliyle gerçekleştiği için olacak, şaşırıldığını belli eden bir ses kimseden çıkmadığını söylüyor.

Oysa Türkiye’nin dış politikasında resmen kulvar değişikliğine girdiğini, Türkiye’nin iyi ilişkiler yürütmediği bazı ülkelerle girdiği diyalog sürecini anlaşıldığı tespitinde bulundu.
Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Suudi Arabistan ile yaşanan gelişmeleri aktaran Koru, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 'Mısır’la da ilişkileri normalleştirme konusunda adımlar atıyoruz. İlerleyen günlerde de atacağız' şeklindeki açıklamasını örnek gösterdi.

Koru, yazısında öngörülerini şu şekilde sıraladı:

'Yakınlaşmalar Arap ülkeleriyle oluyor görünse bile, girilen bu yeni kulvar Türkiye’nin Batı ülkeleri ve Rusya ile olan ilişkilerini de mutlaka etkileyecektir. Etkilemeye başladı bile. Hep merak edilen şu: Türkiye epeydir izlediği politik çizgisini sert bir manevra ile farklı bir kulvara taşıyor, bu belli; bunu gerçekleştirirken katlandığı zorlukları da biliyor, anlayabiliyoruz; ancak acaba bunlar ne için yapılıyor?

Hep merak edilen şu: Türkiye epeydir izlediği politik çizgisini sert bir manevra ile farklı bir kulvara taşıyor, bu belli; bunu gerçekleştirirken katlandığı zorlukları da biliyor, anlayabiliyoruz; ancak acaba bunlar ne için yapılıyor?

Ortalık spekülasyondan geçilmiyor.

Ekonomik sıkıntıları daha az hissettirecek parasal beklentiler ile gelişmeyi ilintilendirenler de var, beklentileri daha geniş tutanlar da… 

Hatta, bu yoldaki spekülasyonlara bakıp ufukta erken seçim görenler de artmaya başladı.

Bilmiyorum, bilemiyorum.

Türkiye’nin bugünkü durumunu özetleyebilecek bir tespitim var ama: Her an her şeyin olabileceği bir ülke burası…


Editör: M. AKAY