Milletvekili seçim ittifakından başkanlık ittifakına

Milletvekili seçim ittifakından başkanlık ittifakına
19.03.2022 - 06:42
Güncelleme 23.04.2022 - 21:56
Haber Merkezi
866

Muhalefet, başkanlık sistemine karşı mutabakata vardığı güçlendirilmiş parlamenter sistemi, bir seçim ittifakı veya milletvekili ittifakı üzerinden yürütüyordu.

Oysa AKP ve MHP'nin getirdiği yeni seçim sistemi ittifakkar üzerinde şimdiden çok ciddi bir baskı yarattı. Ruşen Çakır, Medyascope'ta yaptığı programda yeni yasanın önümüzdeki dönem yapılacak seçimin üzerinde yaratacağı etkiyi tartışmaya çalıştı.

Çakır, getirilen seçim sistemi bir önceki seçimde uygulanmış olsa; İYİ Parti'nin aldığı 43 milletvekili yerine 40, CHP'nin 146 milletvekili 131'e düşecekti tespitinde bulundu.

Bir önceki seçimde oylar partilere göre değil de ittifakların üzerinden dağıtılıyordu. Yüzde 10 barajını aşan partiler 'artık oylar' sayesinde küçük partiler daha çok milletvekili çıkarmasını sağlıyordu, diyen Çakır, yeni sistem baraji yüzde 7 çekiyor, ama 'artık oylar' ittifaklara dağıtılamayacağını söyledi.

Önceki seçimde AKP'nin oyu yüzde 42.5, MHP'nin oyu yüzde 11 idi. İki parti yüzde 53 oya sahipti. Güçlü ittifakın lehine güçsüz ittifakın lehine bir durum vardı.

Bugünse durum değişmiş gibi.

Metropol Araştırma Şirketinin son yaptığı anket verilerine bakıldığında Cumhur İttifakın oyu yüzde 53'ten yüzde 33'e düştüğü görülüyor. Millet İttifakının oyu yüzde 39. Buna Sadet, Deva, Gelecek partileri eklendiğinde durum çok daha netleşiyor.

Erdoğan, Cumhur İttifakının oylarının azalmasından dolayı yeni seçim sistemini devreye soksa da seçilmeme riskiyle karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Çakır, yeni sistem bu haliyle önünüzdeki seçimin niteliğini belirlenmesinde etkili olacağı tezini savundu.


Çakır'a göre önümüzdeki seçim milletvekili ittifakındansa başkanlık sistemi İttifakı olarak değiştiğini vurguladı.


Editör: M. AKAY

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Mustafa Beye
  Mustafa Beye
  10.04.2013 03:00

  Yazıda geçen "İl Teşkilatınca hazırlanan bilboard afişlerinde Kurtulmuş’un resimlerine yer verilmediği, el ilanı dağıtılmadığı, yerel gazete ve televizyonlara ilan verilmediği" gbi sorumsuzlukları yapan teşkilt değil mi? Yoksa bu yazılanlar yalan mı?

 • mustafa
  mustafa
  9.04.2013 22:12

  Nasilda meraklisiniz teskilati suclamaya adeta gorev adlediyosunuz fotoğrafa iyi bakin orada yalnizca teşkilat var size gözlük az gelir isadamlarinin duyarsizligi bu kadar olur

 • Metin Kaşıkoğlu
  Metin Kaşıkoğlu
  9.04.2013 21:53

  TSONUN BAŞARISIZLIĞINI BAŞKALARININ ÜZERİNE KİMSE ATMAYA KALKIŞMASIN. SORUMLU TSO ÜYELERİ İSTİFA ETMELİDİR. KARŞILANMA YAPILMADIĞI YALANINI YAZAN U....... ALLAHTAN KORKMAZLARMI ACABA?

 • Düzce TSOnun yöneticlerinee
  Düzce TSOnun yöneticlerinee
  9.04.2013 00:10

  Sayın Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Büyük ve Meclis Başkanı Nusret Özsoy, kime neden kızdınız bilmiyoruz ama Numan Kurtulmuşu karşılamaktan acizseniz, çokk önemli bir özrünüz yoksa, başbakan gelince de hoş görünmek için protokolde yer almayın...

 • Numan Kurtulmuşu Hiçe Sayanlar
  Numan Kurtulmuşu Hiçe Sayanlar
  9.04.2013 00:02

  Adam gibi adam, dik duruşlu ve onurlu insan Numan Kurtulmuşu hiçe sayanlar, ona değer verip partisine davet eden sayın başbakanımıza saygısızlık yapmıştır... il başkanının şahsi meselesine destek için toplanan yöneticilere... yine destek için açıklama yapan ilçe teşkilatlarına duyurulur....

Resmi İlanlar