Şahbaz Şerif Seçildikten Sonra İlk Konuşmasında Türkiye Göndermede Bulundu 

Şahbaz Şerif Seçildikten Sonra İlk Konuşmasında Türkiye Göndermede Bulundu 
12.04.2022 - 08:38
Haber Merkezi
624

Pakistan'da İmran Han hükümetinin güvensizlik oylaması sonucu görevden düşmesinin ardından meclis yeni başbakanını seçti. İslam Ulema Camiası(JUI-F), Pakistan Müslüman Ligi (PML-N), Pakistan Halk Partisi (PPP)'nin öncülük ettiği Pakistan Demokratik Hareketi'nin desteklediği PML-N lideri Şahbaz Şerif, yeni başbakan oldu. 

Ulusal basına düşen haberde, Pakistan'ın yeni Başbakanı seçilen Şahbaz Şerif, 'Türkiye ile Pakistan'ın ayrılmaz bağlara sahip olduğunu' ifade ederek, 'Ankara'nın daima İslamabad'ın yanında durduğunu' söyledi. 

Şerif, Meclis'te yaptığı konuşmada, İmran Han hükümetinin dış politikasını eleştirerek, Pakistan'ın stratejik partnerleri ve dostları tarafından terk edildiğini ve Keşmir meselesinde bu ülkelerin sessiz kaldığını savundu. 

Çin'in Pakistan'ın iyi ve kötü gününde partneri olduğunu belirten Şerif, Pekin ile iyi ilişkilere sahip olmanın önemine işaret etti. 

Şerif, önceki hükümetin Çin ile Pakistan arasındaki dostluğu zayıflatma girişiminde bulunduğunu belirterek, kimsenin Çin-Pakistan dostluğunu kendilerinden koparamayacağını söyledi. 

'İKİ ÜLKE AYRILMAZ BAĞLARA SAHİP' 

AA'nın haberine göre Şerif, Suudi Arabistan, Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve İran ile de iyi ilişkilere sahip olmanın önemine vurgu yaptı ve ABD ile ilişkilerin eşitlik temelinde güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

"Türkiye ile Pakistan'ın ayrılmaz bağlara sahip olduğunu" ifade eden Şerif, Ankara'nın daima İslamabad'ın yanında durduğunu söyledi. 

Şerif, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde önemli derecede ilerlediğini savunarak, "Keşmir meselesinde Türkiye daima Pakistan’ın ve Keşmir halkının arkasında durdu. Türkiye her zaman Keşmirlilerin arkasındaydı" dedi.


Editör: M. AKAY