Buça'daki toplu sivil ölümleri hakkında ne biliyoruz? 

Buça'daki toplu sivil ölümleri hakkında ne biliyoruz? 
7.04.2022 - 17:34
Haber Merkezi
709

Ukrayna, Rus ordusu tarafından terk edilmesinin ardından Buça'daki şüpheli savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlattı. Kiev'in kuzeyindeki kentte bazılarının elleri arkadan bağlı, sokaklarda yatar halde olan çok sayıda sivilin cesedi bulunmuştu. 

BBB News Türkçe haberine göre, Pazar günü, Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova, Kiev civarında Rus güçlerinden geri alınan bölgelerde şimdiye kadar öldürülen 410 sivilin cesedini bulduklarını söyledi. Ancak bunun nihai sayı olmadığını, arama ve cesetleri teşhis etme sürecinin uzun süreceğini ekledi. 

Venediktova Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yakın zamana kadar işgal altında olan diğer şehirlerde şiddet mağdurlarının sayısının daha da yüksek olabileceğini, Kiev'in kuzeybatısındaki Borodyanka'dan da kötü haberler beklediğini belirtti. 

İnsan hakları örgütleri, Rusya kuvvetlerinden geri alınan topraklarda çok sayıda cinayet, tecavüz ve başka ciddi suç vakaları kaydetti. 

Rusya, Buça'dan gelen fotoğraf ve videoların sahte ve mizansen olduğunu iddia ediyor. Ancak uzmanlar Rusya'nın bunu desteklemek için öne sürdüğü tüm argümanları çürüttü.


Editör: M. AKAY