Rus Milliyetçisi  Vladimir Jirinovski Öldü

Rus Milliyetçisi  Vladimir Jirinovski Öldü
6.04.2022 - 16:25
Haber Merkezi
1039

Rusya Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, 75 yaşında öldü. Devlet Duması sözcüsü Vyacheslav Volodin, Jirinovski'nin vefatını doğruladı.

Vladimir Jirinovski, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği tarafından verilen Cumhuriyet'in 86. yıl dönümü resepsiyonunda 2009'da Türk gazetecilerin sorularını Türkçe olarak yanıtlamıştı.

Jirinovski, Ukrayna'nın da kendilerinin küçük kız kardeşi olduğunu belirterek, "Şimdi bağımsızlar ama yakında yine orada Rus bayrağı dalgalanacak. Ukrayna AB üyeliğini çok istiyor ama olamaz. İki devlet her şeye karar veriyor. ABD ve Rusya" ifadesini kullanmıştı.

Aşırı milliyetçi Jirinovski, Rusya'nın dünyada tek süper güç olarak kalacağını ve karşısındaki devletlerin olası bir üçüncü dünya savaşında sadece 2 saat dayanabileceğini ileri sürmüş,  "Obama, ABD'nin son Cumhurbaşkanı olacak. Amerika bitti tamam. Çin'den bir şey olmaz. İslam dünyasından bir şey olmaz. Yalnız Rusya. Bizde en korkunç silah var. Bizim için 2 saat yeter. Bütün üçüncü dünya savaşı bu 2 saat içinde biter. Obama uyurken harp biter. 2 saat yeter" diye hafızalara kazınan konuşmasını yapmıştı.


Editör: M. AKAY