Macaristan'da seçimi sağcı ve milliyetçi Orban kazandı...

Macaristan'da seçimi sağcı ve milliyetçi Orban kazandı...
4.04.2022 - 14:23
Güncelleme 4.04.2022 - 14:51
Haber Merkezi
1057

Macaristan'da genel seçimi Başbakan Viktor Orban, Fidesz liderliğindeki KDNP koalisyonu büyük farkla geride bırakarak kazandı. Aşırı milliyetçi, sağcı Orban 12 yıldır iktidarı yeniden aldı.

Macaristan'da 6 partinin kurduğu muhalefet koalisyonu büyük hayal kırıklığı yaşadı. Genel seçimi Başbakan Viktor Orban öncülüğündeki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu kazandı.

Orban, medyayı uzun süre kontrol ediyordu. Muhalefet yeterince sesini duyuramadığından yıllardır yakınıyordu. Orban'ın yeniden seçilmesinin kurduğu otoriteye ve ekonominin nispeten iyi olmasına bağlandı.

Seçimin son haftasına girerken muhalefet birkaç puan ilerde gözüküyordu. Orban çok büyük seçim kampanyasıyla durumu tersine çevirdi deniliyor. Asgari ücreti, artırdı, kamu çalışanların maaşı artırıldı, ev ve tüketici kredilerinin düşürülmesi seçim sonucunu değiştirdiğini yorumu yapıldı. Muhalefetin en sağdan en sola yaptığı ittifakın seçmen üzerinde istenilen beklentinin yaratamadığı söylendi.

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, oyların yüzde 78'i sayıldı. Sonuçlara göre, Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 57'sini, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi'nin (PM) oluşturduğu "Macaristan için Birlik" yüzde 31'de kaldı. Aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise yüzde 6'yla Meclis'e girdi.

 


Editör: M. AKAY