Zelenskiy, Türkiye'nin Garantör Ülke Olmasını Açıklamasından Memnun

Zelenskiy, Türkiye'nin Garantör Ülke Olmasını Açıklamasından Memnun
1.04.2022 - 10:12
Haber Merkezi
1030

Savaşın 37. günü Ukrayna-Rusya savaşında diplomatik süreç hızlandı. Rusya, Çin başta olmak üzere yaptırımlara uymayan ülkelerle ilişkisini derinleştiriyor.

Savaş bir yandan sahada tüm şiddetiyle sürerken Ukrayna’nın geleceği konusu daha fazla tartışılır oldu. Kalıcı bir ateşkes sağlanmadan savaş sonrası üzerine planlar yapmak ne denli gerçekçi.

Amerika ve AB, Rusya'ya yönelik yaptırımları savaşın bitmesiyle sonlanmayacak, uzun sürecek gibi. Dolaysıyla Ukrayna'nın geleceğinde söz sahipliğine soyunan her ülke bunu farkında olmalı.

Zelenskiy, Türkiye'ye Ukrayna'nın güvenliğinin garantörü olmaya hazır olduğu için minnettarız, açıklaması savaş sonrası Rusya'ya karşı daha güçlü olmak istediğinden. Çünkü Rusya, Ukrayna üzerinde sürekli emperyal bir baskı olmayı sürdürecektir.

Türkiye böyle bir sürecin içinde olması ileride Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda sorun yaşamasına neden olacağı gibi, bir anlaşmazlıkta şimdiki 'tarafsız' konumunu yitirecektir. Bu da Türkiye için yeni riskler anlamına geliyor.


Editör: M. AKAY