NATO Zirvesinden: Yeni Bir Stratejik Güvenlik İşbirliği!

NATO Zirvesinden: Yeni Bir Stratejik Güvenlik İşbirliği!
24.03.2022 - 17:11
Güncelleme 24.03.2022 - 17:23
Özel Haber
914

Nisan ayında yapılacak NATO liderler zirvesi Belçika'nın Başkenti Brüksel'de bugün olağanüstü toplandı. G7, G8(Rusya hariç), AB ülkeleri zirve toplantıları yapacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın da katıldığı toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Beklenen Erdoğan ABD Başkanı Joe Bıden görüşme gerçekleşmedi, yalnızca ayaküstü tokalaşma ile yetinildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zekensky, toplantıya video konferansla katıldı. Zelenskiy, NATO'dan sınırsız destek istedi. Askeri desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Zelenskiy, Rusya'nın fosfor bombasıyla sivil halka saldırdığını, önlemlerin bir an önce alınmasını talep etti.

NATO liderler zirvesinde en temel konu Rusya ile Ukrayna arasında yaşananlara ilişkin bundan sonra yapılacaklarla ilgiliydi. İttifakın savunmasını ve caydırıcılığını güçlendirecek adımlar, Rusya'ya dönük yaptırımlar da masadaydı.

Zirvenin ardından ortak bir bildiri yayınlandı. Bildiride;  'Rusya'nın Saldırısı Küresel Güvenliğini Tehdit Ediyor' vurgusu yapıldı. Zirve sonu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir açıklama yaptı. Açıklamada öne çıkanlar şunlar oldu:

Ukrayna'ya, NATO üye ülkeleri medikal ve askeri destek vermeye devam edecek, insanı yardım için yılda 1 milyar dolar fon Ukrayna için sağlanacak, NATO ve müttefikleri yeni bir stratejik güvenlik işbirliğine gidilecek, NATO ülkelerine yapılacak bir saldırıda karşılığı sert olacağı, Rusya'ya dönük yaptırımlarda müttefik ülkelerden daha çok destek istendi, NATO doğu ve batı kanatlarında askeri gücün artırılacağı, Rusya-Ukrayna savaşının yapılmaması ve bir an önce bitirilmesi için adımlar atılacak.

Stoltenberg konuşmasının ardından G7, G8, AB ülkeleri zirve toplantılarına geçildi.


Editör: M. AKAY