Türkiye'den AB'ye Tepki

Türkiye'den AB'ye Tepki
22.03.2022 - 21:34
Güncelleme 26.03.2022 - 10:03
Haber Merkezi
770

Avrupa Birliği'nin (AB) savunma ve güvenlik alanında gelişmesi ve karar almasında operasyonel rehber niteliği taşıyacak "Stratejik Pusula" belgesini AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in hazırladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında; AB'nin "Stratejik Pusula" başlıklı belgesinin dün AB Dış İlişkiler Konseyinde onaylandığının öğrenildiğini ve; "Belgenin özellikle Türkiye'ye atıfta bulunulan Doğu Akdeniz bölümünün, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin bu denizdeki haklarını yok sayan ve maksimalist deniz yetki alanı iddiaları bulunan iki AB üyesi tarafından AB'ye dikte ettirildiği, bu haliyle uluslararası hukuka, teamüle ve hatta AB'nin kendi müktesebatına aykırı ve gerçeklikten kopuk olduğunun görüldüğü." ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında bir diğer eleştiri; “Bu belgenin AB'yi Doğu Akdeniz'de, çözümlerin değil, sorunların parçası yapacağı ve doğru stratejilere taşımayacağı aşikârdır." ifadesi oldu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından; "Bu belgenin AB'yi Doğu Akdeniz'de, çözümlerin değil, sorunların parçası yapacağı ve doğru stratejilere taşımayacağı aşikârdır." şeklindeki ifadesi dikkat çekiciydi.

Kaynak:

https://www.mfa.gov.tr/no_-98_-ab-tarafindan-onaylanan-stratejik-pusula-baslikli-belge-hk.tr.mfa

 


Editör: M. AKAY