Lavro 'Yeni Soğuk Savaş' stratejisini açıkladı

Lavro 'Yeni Soğuk Savaş' stratejisini açıkladı
19.03.2022 - 06:44
Güncelleme 24.03.2022 - 09:56
Haber Merkezi
1006

Rusya Dışişleri Bakanı Lavro, Russia Today'e Rusya- Ukrayna savaşının 21. gününde konuştu. ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya dönük yaptırımların "Batılı partnerlerimize bir gün güvenme gibi bir illüzyon vardıysa da bu illüzyon artık bulunmuyor” dedi.

Lavrov, Rusya'nın yüzünü batıya değil doğuya doğru döndüğünü ifade etti. ABD'nin öncülük ettiği uluslararası yaptırımları "Amerikalıların istediği dünyanın tek kutuplu bir yer olması ama küresel bir köy gibi değil de bir Amerikan köyü gibi olması."  diye yorumladı.

Lavrov  Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, İran gibi ülkelerin ABD'nin dayatmaları karşısında rahatsız olduklarını, ABD yönetiminde bir dünyayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı işgale karşı NATO, Amerika, Kanada AB ve diğer Batılı devletler Rusya'ya karşı çok ciddi ekonomik yaptırımlar yaparak dünya ticaret sisteminden dışlamıştı. Bu yaptırımlar Rus ekonomisini derinden etkileyerek para birimi Ruble'nin hızla değer kaybetmesine neden olurken Rus borsası da uzun süre kapatıldı.

Lavrov; "Artık kendimize ve bizimle duran müttefiklerimize güvenmemiz gerekiyor” diyerek Batı'ya kapıyı kapatmadıklarını, kapıyı Batılı ülkelerin kapattığını ifade ederek yeni bir soğuk savaşın başladığını ve yeni stratejik ittifaklar arayışında olduklarını imâ etmiş oldu.


Editör: M. AKAY