Rusya: Mınbiçte Türkiye ve Kürtlerle koordine oluyoruz

Rusya: Mınbiçte Türkiye ve Kürtlerle koordine oluyoruz
24.02.2019 - 16:34
1324

 Rusya Savunma Bakanlığı Askeri Polis İdaresi Başkanı Korgeneral Vladimir İvanovskiy, Mınbiç’te devriye yapan Rus askeri polisinin bölgedeki eylemlerini Türkiye, Kürtler ve ABD ile koordine ettiğini söyledi.

Wall Street Journal'e konuşan bir Amerikan savunma yetkilisiyse Trump'ın İngiltere ve Fransa’nın baskısı sonucu Suriye’den çekilme kararından geri adım attığını belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre Rus basınına konuşan İvanovskiy, Mınbiç’te devriye yapan Rus askeri polisi hakkında “Askeri polisimiz üç tarafla işbirliği yapıyor. Türkiye ve Kürtlerle doğrudan, Kürtler üzerinden dolaylı olarak da orada bulundukları sürece ABD askerleri ile işbirliğimiz var” açıklamasını yaptı.

İvanovskiy, en yakın işbirliğinin Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD) Kürtlerle mevcut olduğunu söyledi.

"ABD MINBİÇ'TEN ÇEKİLMEYECEK"

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını ilan etmesi ve iki ay sonrasında en az 400 Amerikan askerinin kalacağının açıklanmasıyla ilgili politika değişikliğinin arka planı ortaya çıktı.

Duvar'ın aktardığına göre Wall Street Journal gazetesi üst düzey bir Amerikan savunma yetkilisine dayandırdığı haberinde, Trump'ın İngiltere ve Fransa’nın baskısı sonucu Suriye’den çekilme kararından geri adım attığı belirtildi.

Haberde, Amerikan askerlerinin sahada varlık göstermeye devam edeceği yerler arasında, Ankara ile tartışma konusu olan Mınbiç de sayıldı.

Haberde, ABD askerlerinin Suriye’de kalacağı/çekilmeyeceği yerler şöyle sıralandı:

- Türkiye ile ABD arasında gerilim unsuru olan, Amerikan askerlerinin kent dışında TSK, kent içinde yerel güçler ile devriye gezdiği Mınbiç,
- Fırat Nehri’nin doğusu,
- Suriye’nin güneyinde, İran ile coğrafi bağlantı açısından kritik önem taşıyan Tanaf. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • erkan yildiz
    erkan yildiz
    1.01.2013 04:02

    Eger akp ve rte nin Kurd sorununa samimi bir cozum pilani varsa hayirli olsun derim yok eger Ocalani kandirp PKK ye silah biraktiririz sonrada seyh Siad ve arkadaslarina ne yaptiksa Ocalana ve Kurd halkina aynisini yapariz diye hayal koruyorlarsa bosa kurek salliyorlar kuprunun altindan okyanusu dolduracak kadar su gecti kimse yemez bu numaralari.

Resmi İlanlar