HDPli Katırcıoğlu AKPyi Bolşevik ilan etti

HDPli Katırcıoğlu AKPyi Bolşevik ilan etti
8.12.2018 - 22:20
632

 HDP'li Erol Katırcıoğlu, AKP’yi Sovyetler Birliği Komünist Partisine benzetti, “Sizler Bolşevik’siniz, bizler de Menşevik gibi hissediyorum burada ve Bolşevikler de Duma’da çoğunluktaydı. Onların istediği oldu, onların isteği üzerinden sistem belirlendi ve sistem özü itibarıyla devletçiydi” dedi.

 Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, muhalefet olarak iktidara ayna olmaya çalıştıklarını, esas itibarıyla yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Tüm yasaların altında Cumhurbaşkanına gönderme yapan bir düzenleme yapıldığına dikkat çeken Katırcıoğlu, “Bu sistemde anlaşılan o ki, Sayın Cumhurbaşkanı Danışmanı Mehmet Uçum’un da söylediği gibi, esasında Cumhurbaşkanı tek kişilik hükümet” dedi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre; HDP’li Katırcıoğlu kendisinin sol siyasetten gelen bir kişi olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Ben sol siyasetten gelen bir insan olarak sizleri şöyle görüyorum: Sizler bu ülkede bir tür Sovyetler Birliği kurmaya çalışıyorsunuz gibi geliyor bana yani -gerçekten tuhaf ama- sizler Bolşevik’siniz, bizler de Menşevik gibi kendimi hissediyorum burada. Bolşevikler de Duma’da çoğunluktaydı ve onların istediği oldu, onların isteği üzerinden sistem belirlendi ve sistem özü itibarıyla devletçiydi. Yani bir ‘gros plan’ vardı, her şeyi planlıyordu. Kimin ne giyeceğine, kimin ne yiyeceğine neredeyse karar veriyordu. Süreyya Bey, siz de duyun, Adalet ve Kalkınma Partisini bir tür Sovyetler Birliği, Sovyetler Birliği Komünist Partisine benzettiğimi söylüyorum.”

Teklifi getiren milletvekilinin sorduğu bir soruya “Devletin çıkarları söz konusu olduğu zaman herkes ona uymak zorundadır” şeklinde bir yanıt verdiğini anlatan Katırcıoğlu şöyle devam etti:

“Sovyetler Birliği’nde de böyleydi esasında; evet, öyleydi. Fakat arkadaşlar, bu tuhaf gelmiyor mu size? Devlet ve millet tek bir bütün değildir ki; farklılıkları vardır, farklı kurumları vardır ve demokrasiler esasında bu farklılıkları bir tür ortak akla getirmeye çalışan mekanizmaları ima eder. Fakat burada, bizim gördüğümüz hakikaten tuhaf bir durum var. Bugün, Parlamentoda yapılan siyaset değildir. Siyaseti Sayın Cumhurbaşkanı aldı, 16 bakanıyla ve kendi medyasıyla yukarıya çıkardı ve bizler esasında burada siyaset yapmıyoruz bence, burada münazara gibi bir şey yapıyoruz.”

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da Sovyetler Birliği tartışmasına farklı bir açıdan yaklaştığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı sistemi kapsamında oluşturulan politika kurullarına dikkat çeken Kaboğlu şunları söyledi:

“Sovyetler ‘kurullar’ demektir. O açıdan benziyor Sovyetler Birliği’ne fakat 9 kurulun Anayasa’ya uygunluğu, işlevi, işlevselliği aslında bakanlar tarafından bile bilinmiyor yani bakanların neresinde, üstünde mi değil mi. O bakımdan, bence burada yapacağımız düzenlemeler bu anayasal sistemi daha da içinden çıkılmaz hâle getirici olmamalı. Bunu düzenleyici, görev-yetki-sorumluluk ilkesinin en azından Cumhurbaşkanlığının altında yer alan birimler açısından belirgin olması gerekiyor.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar