Avrupa Konseyinden Erdoğana Demirtaş yanıtı

Avrupa Konseyinden Erdoğana Demirtaş yanıtı
23.11.2018 - 06:25
643
0

 Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili "Bizi bağlamaz" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yanıt geldi. AKPM Başkanı, "kararın hızla uygulanmasını umuyoruz" mesajı verdi.


DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre; Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury Pasquier, AİHM kararının hızlı bir şekilde uygulanmasını ve Demirtaş'ın serbest bırakılmasını ümit ettiğini belirtti.

'PARLAMENTERLER VE SİYASİLER İÇİN ÖNGÖRÜLMÜŞ…'

Konuya ilişkin Strasbourg'da yazılı bir açıklama yayımlayan Maury Pasquier, kararın uygulanmasının "Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi ve demokratik bir toplumda parlamenterler ve siyasiler için öngörülmüş yüksek dereceli korumanın yeniden ifadesi bakımından can alıcı öneme sahip olduğunu" dile getirdi.

İLGİLİ HABER: DEMİRTAŞ'IN TAHLİYESİNE TERCÜME ENGELİ

İLGİLİ HABER: AB'DEN DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI: AİHM KARARINA UYULMALI

"PARLAMENTO VE DEMOKRASİLERİN İŞLEYİŞİ AÇISINDAN TEHDİT"

Açıklamada, "Genel olarak, parlamenterlerin demokratik görevlerini etkin biçimde yerine getirebilmek için belirli güvencelere ve temel hak ve özgürlüklerinin yüksek düzeyde korunmasına ihtiyaçları vardır. AİHM içtihadı ve Venedik Komisyonu'nun tavsiyeleri bu alanda saygı gösterilmesi gereken standartları ortaya koymuştur. Tutukluluk gibi parlamenterlerin hak ve özgürlüklerine getirilecek meşru olmayan kısıtlamalar parlamenterleri sadece birey olarak etkilemez, aynı zamanda parlamentoların işleyişi ve bir bütün olarak demokrasinin işleyişi açısından tehdit oluşturur" ifadelerine yer verildi.

Maury Pasquier, bu standartlara ulusal yargı içinde ve Avrupa bütününde saygı duyulduğunu takip etmenin AKPM üyeleri olarak "ödevleri" olduğunu da anımsattı.

Türkiye, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle Nisan 2017'de AKPM'nin "denetim sürecine" alınmıştı.

AKPM kaynakları bu denetim süreci kapsamında Demirtaş kararı da dahil olmak üzere AİHM tarafından hükmedilen kararlara saygı ve bu kararların infazının takip edildiğinin altını çiziyor. Türkiye AKPM'de 18 parlamenterle temsil ediliyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • ozgur
  ozgur
  5.03.2013 09:17

  beceremedın be baskan beceremedın benı bıle kandırdın ama malesef beceremedın secımden sonra senı goren bıle yok yat uyu uyu yat sanırım kendıne calıstın benı kandırdın ama ben sana vermemıstım zaten tayyıp erdoganın temsılcısı oldugun ıcın oyverdık sana yıne soyluyorum beceremedın e gırmesen ıyı olur artık okadarda ....deyılız yanı ıyı seyler yazmayı cok ısterdım akpartılı olarak senı gormek ıstemıyoruz artık (yıne gerı gelme sakın ????)

 • SAVUNAN ADAM
  SAVUNAN ADAM
  17.12.2012 15:17

  NİHATÇELİK BAŞARILI BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZDIR YİNE ADAY OLSA OY VERİRİM

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  18.12.2012 15:20

  ohhhhhhhhh beeeeeeeeee kurtuluyoruz desenize

 • gölyakalı
  gölyakalı
  27.12.2012 11:27

  Nihat ÇELİK adam gibi adamdır.

 • gölyakalı
  gölyakalı
  27.12.2012 11:27

  Nihat ÇELİK adam gibi adamdır.