Ayhan Bilgen: Türkiye’nin gittikçe otoriterleşmesinin kaygısı ile ilk kez HDP’ye oy verecekler

HDP’nin Kars’tan milletvekili adayı gösterdiği Ayhan Bilgen yaptıkları çalışmalarda,7 Haziran’da yapılacak genel

Ayhan Bilgen: Türkiye’nin gittikçe otoriterleşmesinin kaygısı ile ilk kez HDP’ye oy verecekler
9.04.2015 - 09:26
2430

 HDP’nin Kars’tan milletvekili adayı gösterdiği Ayhan Bilgen yaptıkları çalışmalarda,7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde ilk kez HDP’ye oy vereceklerin HDP’yi tercih nedenlerini anlattı. Bilgen, ilk kez HDP diyecek olan seçmenin ön plana çıkan iki genel kriterinin bulunduğunu ifade etti. Bilgen, bunlardan birinci sebebinin Türkiye’nin otoriterliğe doğru gitmesi olduğunu söyledi.

GRİHAT’a konuşan Bilgen şunları söyledi:

“HDP listesi genel anlamı itibariyle iddiasını yansıtıyor. Listede yerelde beklentileri karşılamayan bazı eksiklikler olduğu da göze çarpıyor. Ancak genel anlamda temsil açısından her kesme hitap eden bir liste karşımıza çıkıyor. Listede kadın temsili son derece önemli. Listenin yüzde 48’i kadın adaylar, ayrıca çoğu seçilme ihtimali yüksek yerlerden aday gösteriliyor, öte yandan bildiğiniz üzere Avrupa’daki Aleviler HDP’yi destekleyeceklerini açıklamıştı. Listede Aleviler ve azınlıkların temsiline verilen önemde göze çarpıyor. HDP’nin seçim vaatleri, iddiaları ile aday profilleri bana göre örtüşüyor.”

"Barış sürecini” destekliyenlerde ortak bir vicdan oluştu. Bu vicdanla insanlar HDP’nin mecliste olmasını istiyor"

Bilgen, Anadolu’da özellikle “milliyetçi” kesimin endişeleri, HDP’yi tercih edip etmeyecekleri ve onların HDP’ye karşı tabularının seçim sürecinde yıkılıp yıkılamayacağı hususunda ise şu tespitleri dile getirdi: “ Yaptığımız çalışmalarda, tepki aldığımız çevrelerin ilk kez HDP’ye oy vereceklerini dile getirdiklerine tanık olduk. Bunun ön plana çıkan iki önemli nedeni var. Bunlardan birincisi, Türkiye’nin gittikçe otoriterleşmesi, tek adam rejimine dönüşmesi ve bunun getirebileceği sorunlar, sıkıntılar ve buna karşı duyulan kaygı.  Bunun önüne geçebilmenin yolunun parlamentoda temsil ile sağlanabileceğinin insanlar farkında. Bu nedenle HDP’nin mecliste olmasını istiyorlar.  Otoriterleşmenin önüne parlamentoda her kesimin temsiliyle sağlanabileceği bilinci ve  HDP’nin parlamento dışında kalma ihtimalinin önüne geçme sağduyusu ile  HDP’yi tercih edeceklerini düşünüyorum. İkinci bir neden ise, “Barış” ve “Barış süreci”. Toplumun çoğunluğu  “barışı” ve “barış sürecini” destekliyor. Bunun temsil edilmesini isteyen ortak bir vicdan oluştu. Bu vicdanla insanlar HDP’nin mecliste olmasını istiyor.”

Bilgen seçim sürecinde yurt dışından gelecek oyların önemine dikkat çekerken, orada partinin iyi bir örgütlenme içerisinde olduğunu ve çalışmaların seçimlere kadar devam edeceğini anlattı. Seçim bölgesi olan Kars’ta çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

Ayhan Bilgen kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunudur.MAZLUMDER Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü [1] Mayıs 2006′da yapılan ve derneğin 8 yıl genel başkanlığını yürüten Yılmaz Ensaroğlu’nun aday olmadığı Mazlum-Der 7. Genel Kurulu’nda, iki yıl için genel başkanlığa seçildi. Aynı zamanda Ülkede Özgür Gündemgazetesinde de köşe yazarlığını yapıyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bin Umut Adayları kapsamında Konya’dan bağımsız milletvekili adayı oldu.
Son dönemde, demokratik anayasa[2] üzerine çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP 'nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı olmuştur. [3]Haziran 2014’te HDP ikinci olağan kongresiyle eş genel başkan yardımcılığına gelmiştir.

ARZU YILDIZ-GRİHAT