Akdoğan’dan yine HDP yine Demirtaş yorumu

Başbakan Yardımcısı Akdoğan HDP’nin Türkiye partisi olmadığını ileri sürerek “Ortada bir makyaj var, nasıl Türkiye partisi oldun?

Akdoğan’dan yine HDP yine Demirtaş yorumu
27.05.2015 - 14:26
1171

 Başbakan Yardımcısı Akdoğan HDP’nin Türkiye partisi olmadığını ileri sürerek “Ortada bir makyaj var, nasıl Türkiye partisi oldun? Ermeni soykırımını savunarak mı, eşcinsel evliliği savunarak mı, din dersine karşı olarak mı?” ifadelerini kullandı. Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş için de “Seçimlerden sonra PKK saflarında kurşun sıkmayacağının garantisi var mı?” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TRT Haber’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Akdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Güçlü iktidarı engel olarak görüyor’

“Türkiye’de vesayet sistemi kurmak isteyen bir yapı var. Güçlü iktidarı engel olarak görüyor. İlk defa muktedir olan bir iktidar gelince hepsi panikledi. Derin devlet, paralel devlet yapılanmaları, KCK yapılanmaları. Tek ayak bağı önlerinde AK Parti var. Diyorlar ki AK Parti’yi devirirsek Türkiye koalisyon dönemine girer.

‘Nasıl Türkiye partisi oldun?’

“HDP diye bir şey yok ortada. Ortada terör örgütü var. Türkiye partisi olsun HDP bunu da hep savundum. Ama şu anki durum o değil. Şu an HDP’nin güçlenmesi olmuyor. Terör örgütünün vesayeti altında bir yapı. Vekil listelerini bile onlar hazırlıyor. İkide bir Kandil’de bunlar hesap soruluyor. Bu yüzden bu iki şeyi birbirine karıştırmamak lazım.

“Ortada bir makyaj var, nasıl Türkiye partisi oldun? Ermeni soykırımını savunarak mı, eşcinsel evliliği savunarak mı, din dersine karşı olarak mı? Nasıl Türkiye partisi oldun? Denenmedi mi denendi, bunlar akıllansaydı zaten başarılı olurdu. Gezi olaylarında olmadı, 17 Aralık’ta olmadı, 10 Ağustos’da olmadı. Ben dedim ki, siz böyle bir işbirliği yaparsanız yine başarısız olacaksınız, yazı yazdım. Yine başarısız oldular. Nişantaşı’na kıbleyi çevireceksin, merkez medya senin arkanda duracak, sen de yeni bir şey söylüyormuş gibi davranacaksın.

“Asıl tehlike şudur. HDP’yi bunlar parlatıyorlar, öne çıkarıyorlar. İlk defa siyaset kurumu şantaja açık hale geldi. Terör örgütleri bu kadar işin içine girdiler. Ne kadar örgüt varsa işbirliği var. Partinin genel başkan yardımcısı DHKPC’ye teşekkür ediyor. Yüzde 9’u geçiyor Selahattin Demirtaş, 45 gün sonra insanları sokağa döküyor. 10’u geçtiğinde aynı şeyi yapmayacağının garantisi yok.

Demirtaş’ın Robin Hood benzetmesi

“Şimdi Robin Hood, zenginden alıp fakire verme şeyi. Bunlar gariban Kürtten alıyor ya. Sen zenginlerle şu an aşk yaşıyorsun, flört yaşıyorsun. Onların figüranı oldun sen. Onlarla iş tutuyorsun, gariban Kürtten alıp da, terör örgütü haraç mektupları gönderiyor insana. Bir de yakışıksız şekilde, Don Kişot’tur cumhurbaşkanımıza başbakanımıza yakıştırmalar yaptılar. Sen de Çakal Karlos’un der. Aslında hepsi var. bu yapı çözüm sürecine hamle olduğu gibi İmralı’ya karşı da hamle. Yarın bir gün bunun nasıl Brütüs olduğunu herkes görecek.

“Öcalan kongre çağrısı mesajı yaptığında, bunu değersizleştirmeye çalıştı Demirtaş. Sonra süreç bitti koptu negatif şeyler konuşmaya başladılar. Baktılar ki tepki var. Bu sefer döndüler, hükümet gereken adımı atmadı, kongre toplarız falan. E ne yapacaktı hükümet? Zaten Öcalan çağrısını yapmış. Anayasa değişmedi diyorlar. Öcalan çağrı yaptığında bilmiyor mu, Nisan’da meclis kapanıyor. Bu tartışma konuları var. bunu siyasi kurum tartışacak, orta vadede, 3 ay mı 1 yıl mı, millet kabul edecek. Yeni meclis açılacak, bu gizli kapaklı bir şey değil ki.

“Bu tutmayınca, dediler şöyle olsun böyle olsun bu sefer top çevirmeye başladılar. Burada sürekli İmralı’yı boşa çıkarmaya çalışan, bir kaos planı blok var, bu blok Demirtaş’ı ve HDP’yi öne sürdüler. Bunun bir parçası, “Öcalan var bunu kontrol edemiyoruz, bunu etkisizleştirelim, başka aktör çıkaralım, yönetmemiz daha kolay olur.” Böyle bir çaba içerisine girdiklerini de görüyoruz doğrusu.

‘Demirtaş da PKK saflarında savaşırsa?’

“Bana, ‘Benim kardeşim insanlık onuruna karşı savaşıyor’ gibi de cevap vermiş. Şimdi neticede kardeşinin PKK saflarında savaş verdiğini söylüyor. Ben de şunu sordum. Bu insanlık onurunu korumaksa PKK’nın yaptığı, orada Barzani grubuyla da birbirine girdiler. Ama bu yapı gidip karakol basan bir yapı. Türk devletine kurşun sıkan bir yapı. Karakol basıp şehit ettiklerinde insanlık onuru için mi mücadele ediyordu.

“Ben ailevi şeyleri karıştırmam ama kardeşi genel başkanlık yaptı o partide. O çizgideki partide genel başkanlığını yapmış bir kişi, bugün dağda elinde silah varsa, onun demesiyle savaş veriyorsa bu bir problemdir. Seçimden sonra Demirtaş’ın PKK saflarında kurşun sıkmayacağının bir garantisi var mı? Bir partinin genel başkanı olmuşsun, gitmişsin dağda elinde silah, bunu da insanlık onuruyla açıklıyorsun.”