Gezicinin son anketinde çarpıcı sonuçlar

Gezici Araştırma Şirketi’nin son anketinde, partilerin oy oranından güncel konularda halkın ne düşündüğüne ilişkin önemli tespitlere yer veriliyor.

Gezicinin son anketinde çarpıcı sonuçlar
17.05.2015 - 16:49
1476

 Gezici Araştırma Şirketi’nin son anketinde, partilerin oy oranından güncel konularda halkın ne düşündüğüne ilişkin önemli tespitlere yer veriliyor.

 Belediye ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaptığı gerçeğe en yakın tahminlerle bilinen Gezici Araştırma Şirketi, 9-10 Mayıs’taki çalışmaların sonuçlarını yayınladı. Zaman'dan Ömer Keskin'in haberine göre, yedi farklı bölgeden 36 il ve 189 ilçede 4 bin 860 katılımcı ile yapılan ankette çarpıcı sonuçlar yer aldı. Katılımcılara ilk olarak, “Seçimler bugün yapılsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Buna göre, AKP’nin oy oranı yüzde 38,2. CHP yüzde 30.1. MHP ise yüzde 17.1. HDP de yüzde 10,5 ile Meclis’e giriyor.

AKP’NİN OYLARI HDP’YE KAYIYOR

Çalışmada oy oranlarına ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulunuluyor. Buna göre, HDP’ye kayan oyların yüzde 78’i AKP’den geliyor. Ancak bu noktada HDP’ye de uyarılar var. HDP’nin sol marjinal ve entelektüel söylemlerde (Diyanet’in kaldırılacağı vs. gibi) devam etmesi halinde AKP’den gelen oyların tehlikeye gireceğine dikkat çekiliyor. Türkiye’deki seçmenin yüzde 18-19’unun Kürtlerden oluştuğu aktarılıyor. Ve Kürt seçmenin yaklaşık yüzde 80’inin kendisini ‘dindar’ olarak tanımladığı hatırlatılıyor. HDP’nin, Türkiye’nin muhafazakar bir ülke olduğunu unutmaması gerektiği üzerinde özellikle duruluyor.

SURİYE’YE MÜDAHALEYE GEREK YOK

Ankette seçmenlere yöneltilen bir diğer soru da Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahale ihtimali. Seçmenlere, “Suriye’ye askeri bir operasyon gerekli mi?” sorusu yöneltilmiş. Vatandaşların yüzde 93,2’si bu soruya ‘Hayır’ cevabı veriyor. Evet diyenlerin oranı ise sadece yüzde 6,8. Halkın yüzde 68’i ise AKP’nin Suriye’ye savaş açabileceğini düşünüyor.

AKP, EKONOMİK SEBEPLERLE GERİLİYOR

Çalışmada iktidar partisinin son bir yılda ciddi manada güven kaybı yaşadığı belirtiliyor. Bu güven kaybı son 7-8 ayda oy oranlarında da ciddi bir düşüşe sebep olmuş. Bu düşüşün altında yatan en büyük etken ise halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılar. İnsanlar artık geçinemiyor. AKP’nin vatandaşları yoksullaştırarak, devlet yardımına muhtaç hale getirmesi seçmenin tepkisine neden oluyor. Ankete katılanlara yöneltilen ‘Geçim sıkıntısı yaşıyormusunuz?’ sorusuna verilen cevap da söz konusu tespitleri doğruluyor. Bu soruya ‘Evet’ diyenlerin orayı yüzde 66,4.

AK SARAY, AKP’NİN OYLARINI DÜŞÜRDÜ

Ankette, AKP seçmeninin neden artık AKP’ye oy vermeyi düşünmediği de maddeler halinde sıralanmış: Halkın geçim sıkıntısı yaşıyor olması, AK Saray’ın yüksek maliyeti, işsizliğe çözüm üretilememesi, Suriyeli göçmenlerin kontrolsüz varlığı, AKP’nin başkanlık sistemi ısrarı, kadına şiddetin artması, medyaya baskının artması ve yargıya müdahale edilmesi, eğitim sorununun çözülememesi.

‘KOBANÊ’ ÇIKIŞI KÜRTLERİ KIZDIRDI

2011’de oy kullanan Kürtlerin yüzde 50-55’i AKP’ye oy vermişti. Ankette, Kobanê olayları sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı, “Kobani düştü düşecek.!” şeklindeki açıklamanın Kürtleri ciddi rahatsız ettiği belirtiliyor. Bu nedenle Kürtlerin AKP’yi cezalandırmak istediği ifade ediliyor.

TÜRKİYE, BAŞKANLIK İSTEMİYOR

Vatandaşlar ‘başkanlık sistemini’ de desteklemiyor. Seçmenlerin yüzde 76,2’si başkanlık sistemine ‘Hayır’ diyor. Yargıya olan güven ise yüzde 22,5 seviyesine düşmüş. ‘Adil yargılanacağınıza inanıyor musunuz?’ sorusuna ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 77,5 olarak kayıtlara geçiyor. ‘Hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın medyaya baskı yaptığını düşünenlerin oranı ise yüzde 66,7.