Abdullah Zeydan kararıyla ilgili Van protestoları sürüyor: Siirt Pervani'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

15 gün gösteri ve yürüyüşün yasaklandığı Van ve Bitlis'te de protestolar için çevre il ve ilçelerden kente ve ilçelere giriş-çıkışlara izin verilmeyeceği duyuruldu

Abdullah Zeydan kararıyla ilgili Van protestoları sürüyor: Siirt Pervani'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi
3.04.2024 - 07:22
Kaynak: Haber Merkezi
152

Siirt Valiliği, DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan yerine AKP adayına mazbata verilmesinin ardından başlayan protestolar sonrası Pervani ilçesinde, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Van ve Bitlis Valilikleri de söz konusu protestolar için çevre il ve ilçelerden gelecek kişi ve grupların da kente ve ilçelere giriş-çıkışlarına izin verilmeyeceğini açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise Van, Hakkari, Yüksekova, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir'deki protestolarda toplam 89 kişinin gözaltına alındığını, "Türkiye'nin huzuru" diyerek duyurdu.

AKP iktidarı Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın, seçilme hakları Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alındı elinden aldı. Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesi YSK tarafından kararlaştırıldı. DEM Parti Van'da 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza atmıştı.

DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütleri, 3 Nisan'da Van'da protesto kararı aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'de Van'a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi. Birçok kentte de protestolar başladı.

Önce Van Valiliği, ardından da Bitlis Valiliği 15 gün süreyle gösteri, yürüyüş, oturma eylemi gibi her türlü eylem ve etkinliğe yasak getirdi. Her iki kentte de söz konusu protestolar için çevre il ve ilçelerden gelecek kişi ve grupların da kente ve ilçelere giriş-çıkışlarına izin verilmeyeceği duyuruldu. 

Son olarak Siirt Valiliği, Pervari ilçesi ve tüm köylerinde "ikinci bir duyuruya kadar" sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valilikten yapılan açıklamada, Pervari ve bağlı tüm köylerde "ikinci bir duyuruya kadar" sokağa çıkmanın yasaklandığı bildirilerek, şöyle denildi:
 
"İlimize bağlı Pervari ilçe merkezi ve bağlı tüm köylerinde, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince; 3 Nisan 2024 tarihinde saat 01.00'den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması, kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums