Meclis kapanıyor: İktidar ve muhalefet sahaya iniyor

TBMM seçimden önceki son mesai maratonuna başlıyor. Meclis’in gündeminde 8. Yargı Paketi yer alırken Meclis, 29 Şubat’ta çalışmalarına seçim arası verecek. Sonraki bir ay boyunca siyasetin gündemi yerel seçim olacak.

Meclis kapanıyor: İktidar ve muhalefet sahaya iniyor
26.02.2024 - 06:42
Güncelleme 26.02.2024 - 06:43
Kaynak: Haber Merkezi
161

Geçtiğimiz hafta sağlıkla ilgili düzenlemeleri içeren teklifi yasalaştıran Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), çalışmalarına 8’inci Yargı Paketi ile devam edecek. Enerji ve madenle ilgili düzenlemeler bulunan yasa teklifi ise İliç’teki maden faciası sebebiyle seçim sonrasına bırakıldı.

OHAL döneminde kurulan Tazminat Komisyonu kalıcı hale getiriliyor

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre; 8’inci Yargı Paketi Meclis’in seçim öncesi yasalaştıracağı son teklif olacak. Teklif, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiye verilen cezayı yeniden düzenliyor. Buna göre teklif örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiye işlediği suç için verilen cezanın yanında 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını düzenliyor.

Emekli ikramiyesi 3 bin liraya çıkarılacak

Pakette ayrıca olağanüstü hal döneminde iş yükünü azaltmak için geçici olarak kurulan Tazminat Komisyonu’nun kalıcılaşmasını düzenleyen bir madde de bulunuyor. Buna göre uzun süren yargılamalarla ilgili manevi tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) önce Adalet Bakanlığı’na bağlı Tazminat Komisyonu’nda ele alınacak.

Teklifle 2 bin lira olan emekli ikramiyesi de 3 bin liraya çıkarılacak.

Meclis kapanacak

8’inci Yargı Paketi’nin Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından Meclis, 29 Şubat’ta çalışmalarına seçim arası verecek. Sonraki bir ay boyunca siyasetin gündemi yerel seçim olacak. Tüm liderler ve milletvekilleri de sahada seçim çalışması yürütecek.

Erdoğan 30’dan fazla ili ziyaret edecek

Bir süredir seçim çalışmalarına hız veren ve iki haftada 10 miting düzenleyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta da sahada olacak. Erdoğan’ın seçim gününe kadar 30’dan fazla ili daha ziyaret etmesi bekleniyor.

CHP’de Parti Meclisi toplantısı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in miting programı ise pazartesi gerçekleşecek Parti Meclisi ve MYK toplantılarında netleşecek. Bu toplantılarda ayrıca partinin seçim planlamasına son hali verilecek, kampanyaya dair bilgilendirme yapılacak ve milletvekilleri seçim bölgelerine göre görevlendirilecek.

Muhalefet sahada

Seçim çalışmalarına oy oranlarının güçlü olduğu kentlerden başlayan DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan bu hafta da sahada olacak. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de il ziyaretlerini sürdürecek.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums