Gültan Kışanak’tan kadın gazetecilere mektup: Bu mücadeleye ışık tutacak olan sizlersiniz

DEM Parti Ankara eş başkan adayı Gültan Kışanak, kadın gazetecilere cezaevinden mektup gönderdi. Kışanak seçim çalışmalarını cezaevinden yürüteceğini vurgulayarak "Elimden geldiği kadar, imkanlarım elverdiği ölçüde başta kadınlar olmak üzere halklarımızın beklentilerine cevap olmaya çalışacağım. Ama şunu da çok iyi biliyorum ki, bu mücadeleye ışık tutacak olan sizlersiniz" dedi.

Gültan Kışanak’tan kadın gazetecilere mektup: Bu mücadeleye ışık tutacak olan sizlersiniz
26.02.2024 - 06:32
Kaynak: Haber Merkezi
157

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adaylarından Gültan Kışanak, Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden kadın gazetecilere hitaben bir mektup yazdı. Avukatları aracılığıyla kamuoyu ile paylaşan mektupta Kışanak, kadın gazetecilerin verdiği mücadeleye dikkat çekerken, adaylığı ile ilgili de çalışmalarını cezaevinden gerçekleştireceğini söyledi.

"Mesleğin onuruna sahip çıktığınız için sizleri kutluyor ve selamlıyorum"

Kışanak’ın mektubu şöyle:

“Değerli basın mensupları, sevgili meslek yoldaşlarım. Basın özgürlüğünün ağır baskılar altında olduğu bir dönemde, mesleğin onuruna sahip çıktığınız için sizleri kutluyor ve selamlıyorum. Sizlerin şahsında, cezaevlerinde tutulan gazetecileri de selamlıyor, en yakın zamanda özgürlüklerine ve kalemlerine kavuşmalarını diliyorum. Gazeteciliğe, çok idealist duygularla başladığımı hep söylerim. Maalesef mesleğimizin egemen ilişkiler içerisine çekilerek, kirletildiğinde kaleminin onuruna sahip çıkmak için her türlü bedeli ödeyen idealist gazetecilere de tanık oldum. Her alanda olduğu gibi hatta belki daha fazlasıyla kadın gazetecilerin karşılaştığı sorunları da yaşadım ve yaşıyorsunuz. Benim kuşağımdaki kadın gazeteciler de, bugün takdir ile izlediğim kadın gazeteciler de bir yandan mesleğimizin onurunu koruyarak, hakikati halka ulaştırmak için mücadele ederken, bir yandan da medya düzenindeki eril zihniyete, eril dile ve cinsiyetçi yargılara karşı mücadele etmek zorunda kaldı, kalıyor.

"Sansürün bin bir türlüsü var bunlarda"

Yaşam bana, kadınlar olarak özgür ve eşit bir gelecek arıyorsak hayatın her alanında ama özellikle basın ve siyaset alanında var olmamız gerektiğini öğretti. Hem özgür basın geleneğinde, hem de demokratik siyasette kadın özgürlük mücadelesine katılmak katkı yapmak için mücadele ettim. Her ikisinin de ne kadar önemli ve kritik olduğunu yaşayarak öğrendim. Bugün DEM Parti ve kadın meclisimizin, Ankara adaylığı önerisini de bu yaşam deneyiminin ortaya çıkardığı sorumluluk bilinciyle kabul ettim. Elimden geldiği kadar, imkanlarım elverdiği ölçüde başta kadınlar olmak üzere halklarımızın beklentilerine cevap olmaya çalışacağım. Ama şunu da çok iyi biliyorum ki, bu mücadeleye ışık tutacak olan sizlersiniz. Kadın özgürlüğüne, toplumsal barışa ve demokratik ilkelere inanan; yalanı teşhir etmek, gerçeği halkla buluşturmak için mücadele eden özgür kalemler olmazsa, bu mücadele başarılı olamaz. Toplumsal mücadeleler, sansür ve kara propaganda medyası tarafından kuşatılmış durumda. Sansürün bin bir türlüsü var bunlarda. En hafifi görmezden gelmek, yok saymaktır. Bununla baş etmek çok zor değil. Ama kara propaganda ve algı operasyonları, toplumun zihnini dumura uğratmış durumdadır.

"Algı yönetimini boşa çıkartmak, için mücadele edeceğiz"

Önyargıları kırmak, algı yönetimini boşa çıkartmak, hakikati anlatmak, dört bir yana toplumsal barış köprüleri kurmak için hep beraber mücadele edeceğiz. Kadın özgürlük mücadelesini, kadın dayanışmasını, kadın örgütünü büyütmek için mücadele edeceğiz. Sizlere, şimdiden emeğiniz, çabanız ve dostluğunuz için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Sorularınıza, eleştirilerinize, önerilerinize de her zaman ihtiyaç duyacağımızı belirtmek istiyorum. Kolay gelsin sevgi ve saygılarımla.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums