Hafize Gaye Erkan'ın ardından: İlk yorumlar

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından, hem koltuğuna kimin getirileceği hem de istifasının arka perdesine dair ilk yorumlar geldi. Gazeteci Kadri Gürsel, Erkan hakkındaki iddialar için "Asıl nedeni gizlemeyi amaçlayan bu operasyonda 'muhalif medya' da iktidar tarafından kurnazca kullanıldı" dedi.

Hafize Gaye Erkan'ın ardından: İlk yorumlar
3.02.2024 - 06:34
Kaynak: Haber Merkezi
127

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti. Erkan görev sürecinde yaptıklarını sıralayarak "Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için" diyerek görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Erkan uzunca bir süredir bazı iddialarla gündemdeydi. Babasının bir çalışanı işten kovduğu, bir çalışanı tokatladığı, Erkan'ın ailesinin TCMB Sosyal Tesisi ve İzmir kampını özel olarak kullandığı ve anne Gamze Erkan da çalışanlara talimat verdiği gibi iddialar vardı.

Erkan'ın Erdoğan tarafından görevden alınacağı da başka bir iddia olarak gündemde yer tutarken, Erkan kendisi istifa etti.

Yerine kim gelecek?

İstifasının ardından Erkan'ın koltuğuna kimin geleceği merak konusu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek istifanın hemen ardından yaptığı açıklamada kararın şahsi olduğunu bildirmekle beraber yeni atanacak ismin kendisinin önerisi ile atanacağını vurguladı: "Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum."

Cevdet Akçay önerisi

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Erkan'ın yerine gelebilecek isme dair şunları ifade etti: "Eğer defalarca yazdığım isim (Cevdet Akçay) Merkez Bankası Başkanı olursa, MB politikası kaldığı yerden çok daha iyi şekilde yoluna devam eder. Umarım ama ülkem için gerçekten umarım Cevdet Hocayı yaparlar…"

"Muhalif medya' da iktidar tarafından kurnazca kullanıldı"

Gazeteci Kadri Gürsel istifaya dair şu yorumu yaptı: "Belli ki Hafize Gaye Erkan, Erdoğan’ın istediği seçim ekonomisinin gerektirdiklerini yapamıyordu ya da yapamayacaktı; bu durumda geç olmadan gönderilecekti elbette ama sorun TCMB’yi güya baba-kız birlikte yönetmeleriymiş gibi yansıtıldı ve asıl nedeni gizlemeyi amaçlayan bu operasyonda 'muhalif medya' da iktidar tarafından kurnazca kullanıldı."

Yılmaz Tunç: Şahsi nedenler

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise Erkan'ın istifasının ardından şunları yazdı:

"Şahsi nedenlerle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sayın Hafize Gaye Erkan’a yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Ekonomi Koordinasyon Kurulu başta olmak üzere katıldığı çalışmalarda yaptığı katkıları takdirle hatırlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından güçlü bir siyasi sahiplenme ile bizzat açıklanan orta vadeli programımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir."

Gaye Erkan'ın hikayesi

14 Mayıs seçimlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna Mehmet Şimşek’in oturmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığına da Hafize Gaye Erkan getirildi. Şimşek’in önerisi ile Merkez Bankası Başkanlığına getirildiği konuşulan Erkan, eğitim ve iş tecrübesi ile hemen ilgi odağı oldu.

Merkez Bankası Başkanlığının resmi sitesindeki özgeçmişine göre 1979 yılında İstanbul’da doğan Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlamış, doktorasını Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında yapmıştı. Erkan ayrıca Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programı tamamlamıştı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada 9 yıl görev yapmış, 2014 yılında çalışmaya başladığı First Republic Bank'ta da yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yapmıştı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yaptı.

Erkan yurt dışında 18 yıllık iş tecrübesinin ardından Türkiye’ye geldi ve 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı.

Politika faizi, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı.

Ekonomistlerin ifadesiyle yeni ekonomi yönetimi seçim sonrası “rasyonel” politikalara döndü, Erkan’ın ilk işi de fiyat istikrarı ve enflasyonu düşürme hedefi olarak açıklandı. Bu kapsamda 22 Haziran’da düşük faiz politikasından çıkılarak yeniden faiz artışına başlandı. Politika faizi, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı. Faiz artışı devam eden aylarda sürdü, en son yapılan artışla yaklaşık 7 ayda yüzde 45’e çıkarıldı.

Hürriyet röportajı

Erkan’ın geçtiğimiz ay Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a verdiği röportaj büyük tartışma yarattı. İktidar yöneticilerinin de rahatsız olduğu kaydedilen röportajda Erkan'ın ekonomiyle ilgili soruya, "Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye çoğu zaman fiyatları soruyorum, onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli 'Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak' diyor" sözleri ile Erkan’ın yüksek kiralardan şikayet edip, "Ev bulamadık çok pahalı annemlerin yanına yerleştik" açıklaması günlerce konuşuldu.

CİMER'e şikayet

Tartışma yaratan röportajdan bir süre sonra Erkan ve ailesi ile ilgili bazı iddialar CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yapılan bir başvuru ile ortaya çıktı. Merkez Bankası çalışan Büşra Bozkurt’un CİMER başvurusunda Gaye Erkan'ın babası tarafından işten çıkartıldığı iddia edildi, daha sonra Bozkurt verdiği bir röportajda baba Erkan’ın bir çalışanı tokatladığına ilişkin kamera kayıtları olduğunu söyledi.

İddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. Erkan’ın ailesinin Kadıköy’deki bir apartmanın sahibi olduğu, baba Erol Erkan’ın da Mehmet Ağar’ın yakın akrabası olduğu ileri sürüldü.

Erdoğan arkasında durmuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Ocak'ta yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a ilişkin iddiaları dedikodu olarak nitelendirdi, "fitne tüccarlarını" umursamadıklarını söyledi.

Erdoğan, "Merkez Bankası rezervleri artıyor harekete geçiyorlar. Akla ziyan dedikodularla ekonomide binbir güçlükle temin ettiğimiz güven ve istikrar iklimini bozacak kampanyalar yürütüyorlar. Tüm umutlarını ülkemizin tökezlemesine bağlayanları, daha önce olduğu gibi yine hüsrana uğratmakta kararlıyız. Dedikodular üzerinden bir bardak suda fırtına koparmaya çalışan fitne tüccarlarını kesinlikle umursamıyoruz" dedi.

7 ay 23 gün görev yaptı

Erkan’ın bu süreçte görevden alınacağına dair iddialar gündeme gelirken parti yöneticileri bu iddiaları reddetti. Ancak Erkan sosyal medya hesabından 2 Şubat’ta yaptığı paylaşımla kendi isteği ile görevinden affını istediğini duyurdu.

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olan Erkan, AK Parti iktidarında yaklaşık 3.5 ay Merkez Bankası Başkanlığı yapan Naci Ağbal’ın ardından en kısa süre başkanlık yapan ikinci isim olarak tarihe geçti. Erkan 7 ay 23 gün görev yaptı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums