'Tevhid bayrağı' olayında, yaralamadan değil "halkı kin ve düşmanlığa tahrik"ten yargılama

İstanbul'da "Şehitlere rahmet, Filistin'e destek, İsrail'e lanet" yürüyüşü sonrasında Tevhid bayrağı açan İsmail Aydemir'e yumruk attığı iddiasıyla tutuklanan Ege A.’nın tutuklanmasıyla ilgili kritik bir ayrıntı ortaya çıktı. Ege A. için önce "kasten yaralama"dan açılan soruşturma, olayın sosyal medyaya yansıması üzerine "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama"ya dönüştü. Bu kararla Ege A.'nın tutuklanmasının yolu açıldı.

'Tevhid bayrağı' olayında, yaralamadan değil "halkı kin ve düşmanlığa tahrik"ten yargılama
3.01.2024 - 07:09
Kaynak: Haber Merkezi
126

Cumhuriyet'ten Can Uğur'un haberine göre İstanbul'da düzenlenen mitingde "tevhid" bayrağı taşıyan şahsa yumruk atan Ege A. isimli genç tutuklandı.

Ancak Ege A.'ya polisin koruması altında olduğu sırada, tokat atan ve adının Oğuzhan T. olduğu iddia edilen kişiye herhangi bir yaptırım uygulanmadı.

Önce "kasten yaralama" dendi

Yumruklama olayının ardından Ege A.'nın gözaltına alındığı Karaköy Polis Merkezi'nde ifadesi alınırken Beyoğlu Nöbetçi Savcılığı ilgili dosyayı "kasten yaralama" suçundan açtı. Olayın sosyal medyada yayılmasıyla Ege A. hedef gösterildi. Bunun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ege A.'nın "kasten yaralama" suçlaması yerine, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevkine karar verdi ve şüpheli mahkemece tutuklandı.

"Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun maddi unsurları yok"

Ege A.’nın avukatı Sevdagül Tunçer, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu bu kadar basit ve anında tespit edilebilen bir şey değildir. Neticeli bir suçtur. Bir eylem ve söylemin neticesinde halkın bir kesimi, diğer kesimine karşı tahrik olur ve kamu güvenliği tehdit edilir. Bu bir süreç gerektirir. Bu suçtan sevk hukuki değildir. Ortada bu suçun maddi unsurları yoktur. Burada gencin ifadesinde ‘Ben vatanını seven biriyim ve şehit haberlerine üzüldüğüm için, kendi değerlerimizi öne çıkarmamız gerekir diye düşündüm" diyor. Belki de Suudi Arabistan’da Atatürk posterlerine karşı bir saldırı olduğu için bayraklı birilerini görünce tepki gösterdi. Zaten genç direkt vurmuyor söz konusu şahıs yaklaşıyor o da kendisine vuracağını düşünüyor ve müdahale ediyor. Yani ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik denebilecek bir durum kesinlikle söz konusu değil" ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums