Şeyh Said’in torununa özel adli kontrol tedbiri: “Her gün Türk bayrağını sosyal medya hesaplarından paylaşmasına…”

Şeyh Said’in torunlarından, HDP’li eski Hınıs Belediye Başkanı Hasan Basri Fırat’ın kızı Noşin Fırat; 8 yıl önceki paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı. Adli kontrolle serbest bırakılan Fırat hakkında daha önce görülmemiş bir adli kontrol tedbiri uygulandı: “Her gün Türk bayrağını sosyal medya hesaplarından paylaşmasına, paylaşmadığı halinde adli kontrol süresi içerisinde ihlal ettiğinden dolayı tutuklama işleminin tekrardan gözden geçirilmesine”. Fırat, hakimlik kararıyla sosyal medya hesapl

Şeyh Said’in torununa özel adli kontrol tedbiri: “Her gün Türk bayrağını sosyal medya hesaplarından paylaşmasına…”
28.12.2023 - 06:51
Kaynak: Haber Merkezi
129

Şeyh Said’in torunlarından, Erzurum’un Hınıs ilçesinin HDP’li eski belediye başkanı Hasan Basri Fırat’ın kızı Noşin Fırat, dün (26 Aralık) 2015 yılında yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle “terör propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Noşin Fırat’ın suçlamaya konu paylaşımları arasında; 2016 yılında HDP kongresinde PKK lideri Abdullah Öcalan posterinin göründüğü bir fotoğraf, 2015’te paylaştığı “Silopi’de devlet terörü var” mesajı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bayrağıyla çekildiği bir fotoğraf da yer alıyor.

Tutuklanması talep edilen Noşin Fırat, Hınıs Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla adli kontrolle serbest bırakıldı.

Hınıs Sulh Ceza Hakimliği’nin kararında adli kontrol hükümleri arasında şu ilginç ifadeye yer verildi:

“Şüpheli hakkında adli kontrol süresi içerisinde her gün Türk bayrağını sosyal medya hesaplarından paylaşmasına, paylaşmadığı halinde adli kontrol süresi içerisinde ihlal ettiğinden dolayı tutuklama işleminin tekrardan gözden geçirilmesine…”

Noşin Fırat, adli kontrol kararı uyarınca dün itibariyle suçlamaya konu olan paylaşımların yapıldığı sosyal medya hesaplarından bayrak paylaşımlarına başladı.

Diyarbakır Barosu: “Yasa hükümlerine aykırı veren hakim hakkında HSK’ya şikayet başvurusu yapılmıştır”

Diyarbakır Barosu, kararın yasaya aykırı olduğu iddiasıyla hakim hakkında HSK’ya şikayet başvurusu yapıldığını duyurdu.

Baro’dan yapılan açıklama şöyle:

“Sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında sorgu hakimliğine sevk edilen kişi hakkında; ‘şüpheli hakkında adli kontrol süresi içerisinde her gün Türk bayrağını sosyal medya hesaplarından paylaşmasına, paylaşmadığı halinde adli kontrol süresi içerisinde ihlal ettiğinden dolayı tutuklama işleminin tekrardan gözden geçirilmesine’ şeklinde görev gereklerine ve yasa hükümlerine aykırı karar veren Hınıs Sulh Ceza Hakimi hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na Baromuz tarafından şikayet başvurusu yapılmıştır.”

“Kararın kanuni olmadığını düşünüyorum. Bayrak ile herhangi bir problemimiz yok”

Noşin Fırat’ın ablası ve DEM Parti Hınıs Belediye Başkan aday adayı olan Halime Fırat, Bianet’e şunları söyledi:

“26 Aralık sabah 06:00’da hanemize yapılan baskın üzerine kardeşim NoşinFırat gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alındı. Emniyette ifadesi alındıktan sonra savcılığa sevk edildi.

Savcılık, Ruşen’in 9 yıl önce sosyal medyadaki paylaşımlarını gerekçe göstererek örgüt propagandasından 2 yıl 7 ay hapis istedi ve mahkemeye sevk etti. Tutuklama istemiyle hakim karşısına çıkartıldı.

Hakim ilk önce tutuklama kararı verdi ancak daha sonra avukatımızın itirazıyla adli kontrol ile haftanın 3 günü imza ve 1 ay boyunca her gün Türk bayrağını Facebook, X ve Instagram hesabından herkese açık şekilde paylaşma cezası verdi.

Emniyet paylaşımları takip edecek ve paylaşım yapılmadığı takdirde tutuklanıp tekrar Patnos Kadın Ceza İnfaz Kurumuna gönderilecek.

Bu kararın keyfi bir uygulama olduğunu, kanuni olmadığını düşünüyorum. Bayrak ile herhangi bir problemimiz yok. Avukatlarımız vasıtasıyla gerekli makamlara itirazları yapacağız.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hikmet Köseoğlu
    Hikmet Köseoğlu
    5.06.2014 18:01

    Ahmet Demirel Hocam yakın tarihin bilmek istemeyenlere uzak olan gerçeklerini kısa,öz ve çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor.Kendisine teşekkür ediyorum.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums