İzmir'de bir okula işkenceci Esat Oktay Yıldıran'ın adı verildi

Buca Belenbaşı Köyü'nde bulunan Belenbaşı İlkokulu'nun binasının yıkılmasının ardından yeni binaya işkenceci Esat Oktay Yıldıran'ın ismi verildi. Bu skandal karara tepkiler çığ gibi büyüyor: "Cumhur İttifakı nedir?" sorusunun yanıtı...

İzmir'de bir okula işkenceci Esat Oktay Yıldıran'ın adı verildi
26.12.2023 - 06:30
Kaynak: Haber Merkezi
145

İzmir Buca Belenbaşı Köyü'nde bulunan bir ilkokula, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi'nde tutsaklara yönelik işkenceleri ile bilinen Esat Oktay Yıldıran'ın ismi verildiği ortaya çıktı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir'den aldığımız bilgiye göre okula, Mayıs ayında bu isim verildiği öğrenildi.

Belenbaşı Köyü'nde bulunan Belenbaşı İlkokulu'nun yıkılarak yeniden yapılması sonrasında yeni açılan okul binasına “Buca Belenbaşı Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” ismi konulduğunu belirten Candemir, olayı araştırdıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacaklarını ve okulun isminin değiştirilmesi için başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

İzmir Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesinde yapılan duyuru ile bugün işkenceci Esat Oktay Yıldıran'ın adının Belenbaşı İlkokuluna verilmesinin töreninin yapıldığı belirtildi.

ekran-goruntusu-2023-12-26-001512.jpg

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkenceyle ölümlerin sorumlusu olarak hafızalara kazınan bir ismin bir ilkokula verilmiş olması muhalefet partilerinden büyük tepki aldı.

'DİYARBAKIR CEZAEVİNİ CEHENNEME ÇEVİREN İŞKENCECİ KATİL'

DEM Parti Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, adının utançla tarihe gömülmesi gereken bir ismin okula verilmiş olmasına tepki göstererek "Çocuklara rol model diye işkencecileri göstermenize izin vermeyeceğiz!" dedi:

GERGERLİOĞLU: BU NASIL BİR SKANDAL

DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğluu, "Bu nasıl bir skandal" diyerek "Öğrencilerin onun gibi mi olmasını istiyorsunuz?" diye sordu:

DEVA PARTİLİ EKMEN:CUMHUR İTTİFAKI NEDİR'İN ÖRNEĞİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, "Cumhur ittifakı nedir? sorusunun yanıtı olarak paylaştığı skandal için şunları yazdı:

"İşkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın isminin bir okula törenle verilmesi, kimsenin biz ne yapıyoruz acaba diye sor(a)mamasıdır."

ekran-goruntusu-2023-12-26-003320.jpg

DEVA PARTİLİ YENEROĞLU: MEB DERHAL DÜZELTMELİ VE ÖZÜR DİLEMELİ

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da "12 Eylül darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi İç Güvenlik Komutanı olarak yüzlerce insanı işkenceden geçiren, en az 30 kişinin ölümüne sebep olan ve insanlık dışı muameleleriyle özellikle Kürt vatandaşlarımızın hafızalarından silinmeyen bir insanın adını bir okula vermek kesinlikle kabul edilemez" diyerek Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) derhal bu hatadan dönmesi gerektiğini belirtti:

CHP'Lİ SALICI: DARBE KARŞITI SÖYLEMLERİNİZ PUL PUL DÖKÜLÜYOR

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, "Hayrola, 60 kişinin işkenceyle öldürülmesinden sorumlu tutulan birini çocuklarımıza kahraman diye mi tanıtıyorsunuz?" diyerek yapılanın 12 Eylül’le hesaplaşmak değil, kucaklaşmak manasına geldiğini söyledi

ekran-goruntusu-2023-12-26-004508.jpg


ESAT OKTAY YILDIRAN KİMDİR?

Esat Oktay Yıldıran, 12 Eylül darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde İç Güvenlik Komutanı olarak görev almış subaylardan biri. Burada yaptığı işkenceler ve uyguladığı insanlık dışı yöntemlerden sağ kurtulan isimlerden bazıları, PKK’nin kuruluşunda rol aldı.

Yıldıran’ın yaptığı işkenceler arasında köpeğine saldırtmak, dayak, kadınlara cinsel işkenceler, çıplak şekilde spor yaptırmak, gezdirmek ve tecavüz, erkeğin cinsel organına ip bağlatarak koşturmak, İstiklal Marşı dinleterek dayak, dışkı yedirmek, makata cop sokmak gibi şiddet uygulamaları vardı.

Kürt siyasetçilerden Ahmet Türk, Celal Paydaş, Mustafa Çakmak, Orhan Miroğlu, Selim Çürükkaya, Şükrü Gülmüş, Nurettin Yılmaz ve Gültan Kışanak gibi isimler de Yıldıran’ın işkencelerine maruz kalan isimler arasında yer alıyor.

Eski HDP Milletvekili Altan Tan, babası Bedii Tan’ın oruçlu haliyle önce dayak yediğini, ardından lağım pisliği yedirilerek hastalandığını ve bu şekilde öldüğünü açıklamıştı.

Yıldıran’ın yönetimindeki cezaevinde 34 mahpus öldü. Bunlar arasında 1982’de Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık kendilerini yakarak hayatlarına son verirken, Mazlum Doğan, Kemal Pir, Bedii Tan, Necmettin Büyükkaya, Remzi Aytürk gibi isimler ya kendini astı, ya açlık grevinde öldü ya da dayakla öldürüldü.

1949 doğumlu Yıldıran, 22 Ekim 1988’de İstanbul, Ümraniye’de, eşi ve 2 çocuğu ile birlikte bindiği halk otobüsünde iddiaya göre öldürüldü. (HABER MERKEZİ)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums