Özgür Özel: Numan Bey’e yakıştıramam ama, akla müdahale geliyor

TBMM Başkanı Kurtulmuş ile kararlaştırdıkları toplantının iptal edilmesine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Özel “Numan Bey’e yakıştıramam ama Yürütmenin yasamaya telkini olabilir. Kriz halının altına süpürülemez” diyor.

Özgür Özel: Numan Bey’e yakıştıramam ama, akla müdahale geliyor
10.11.2023 - 06:42
Haber Merkezi
894

CHP Genel Başkanı Özgür Özel TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un saat 17.00 için kararlaştırılan Danışma Kurulu toplantısını az süre kala iptal etmesi ardında “Yürütmenin yasamaya telkini” olduğuna inandığını söyledi. YetkinReport’un sorularını yanıtlayan Özel, “Sabah farklı konuşmuştuk. Bu durumda biz Meclis’i terk etmeme eylemine başlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti devleti, iktidarı ve muhalefetiyle bu kadar büyük bir yargı krizini halının altına süpüremez” dedi.

Meclis’in ve vekillerin hukuku

Özel’in X hesabından Kurtulmuş’un toplantıyı iptal ettiğini söyleyerek TBMM Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemine başlayacaklarını duyurması ardından telefonla yaptığımız görüşmede şunları söyledi:
– Numan Kurtulmuş Bey’le sabah konuşmuştunuz. Neydi talebiniz?
– Kendisine CHP Grubu olarak Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Can Atalay dosyasında tahliye kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerine suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıkan yargı krizini görüşmek üzere Danışma Kurulu toplantısı talebimizi ilettim.
Bu talebimizi de üç nedene dayandırdık. Birincisi, hem teknik yönden hem hukuki ve siyasi yönden seçilmiş bir milletvekili olarak Can Atalay’ın hukukunun korunması. İkincisi, Yargıtay TBMM Başkanı olarak kendisine de müdahalede bulunuyor, neden kararı okutup Atalay’ın milletvekilliğini düşürmediğini sorguluyor. Yani Meclis’in hukukunun korunması yönü var. Üçüncüsü de bu kararın tek tek her bir milletvekilini tehdit eden, onların hukuku boyutu bulunuyor.
Bu toplantıya Genel Başkan ve Grup Başkanı olarak benim katılacağımı da söyledim.

Numan Bey’e yakıştıramam ama…

– Ne karşılık verdi size?
– Sabahki tutumu farklıydı. Yaşananlardan kendisinin de hoşnut olmadığını söyledi. Bir Filistin heyeti geleceğini öğleden sonra 16-17.00 gibi olabilir mi diye sordu. Olur dedim. Nitekim bir süre sonra 17.00 randevusunu öğrendik
– İptal edilmesi nasıl oldu?
– Meclis Başkanının 17.00’de bir programı olmadığını duyduk. Ben Ali Mahir [Başarır] Bey’den durumu öğrenmesini rica ettim. Numan Bey’le görüşmüş; “Özgür Bey kusura bakmasın, bu defa mazur görsün” dediğini aktardı. Biz de daha önce CHP Grubu olarak kararlaştırdığımız üzere eylem kararı aldık.
– Bir gerekçe söylendi mi iptal gerekçesi için?
– Hayır.
– Siz neye bağladınız iptal kararını?
– Dış müdahale olabilir diye de düşündük.
– Dış müdahale derken?
– Numan Bey’e yakıştıramam ama akla yürütmenin yasamaya bir telkini geliyor?
– Yürütme derken neyi kast ediyorsunuz? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı mı?
– Numan Bey’e telkinde bulunabilecek başka bir makam olabileceğini düşünmüyorum.

Halının altına süpürülemez

– Şimdi eylemi nasıl başlatıyorsunuz?
– Meclis açık. Oturum bitince de CHP Grubu Genel Kurulu terk etmeyecek. Grubunuz sürekli olarak Meclis’te bulunacak. Milletvekillerimiz Meclis kapansa da Meclis’i terk etmeyecekler. CHP, Meclis’in açık olduğu her saat adalet meselesini gündeme getirip mücadelesini iç tüzük sınırları içerisinde verecek ancak Meclis kapandığında bir grubu oluşturacak sayı olan en az 20 milletvekiliyle ‘Adalet Oturumu’nu, Meclis’teki adalet nöbetini sürdürecek.
Türkiye Cumhuriyeti devleti, iktidarı ve muhalefetiyle bu kadar büyük bir yargı krizini halının altına süpüremez, süpürülmesine izin vermeyeceğiz.
CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un Danışma Kurulu toplantısı yapmaması üzerine başlatacağı eylem üzerine sözleri böyle.
CHP’liler Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesini hedef alması üzerine toplumdan, özellikle de AK Partiden gelen birbirinden faklı tepkileri de yakından izliyor. Özel’deki kanı da “Anayasa’ya darbe girişimi” ve “yargı krizi” olarak nitelediği bu durumun Cumhur İttifakı bünyesinde yargıya dair iç çekişmelerden kaynaklandığı yönünde.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar