Mustafa Balbay: Mehmet Şimşek 1 yıl içinde görevden ayrılır

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in TÜİK’in rakamlarının sağlıklı olmadığını gördüğünü belirterek, “Şimşek 1 yıl içinde görevden ayrılır” dedi.

Mustafa Balbay: Mehmet Şimşek 1 yıl içinde görevden ayrılır
7.08.2023 - 11:19
Haber Merkezi
229

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri güvenilir bulunmazken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de bu rakamları “gerçekçi” bulmadığı iddia edildi. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Bakan Şimşek’in, planları yaparken rakamların sağlıklı olmadığını gördüğünü ifade etti.

Cumhuriyet Tv’den Beste Çelik’e konuşan Balbay, “Mehmet Şimşek’i önümüzdeki dönem çok konuşacağız. Gelinen noktada Mehmet Şimşek’in bir anlamda, hükümetin bu halka IMF gibi davranan bir tutumla yola çıktığını görüyoruz” dedi.

“Mehmet Şimşek, TÜİK’in rakamlarını gerçekçi bulmuyor”

Balbay, şöyle devam etti: “Hiçbirimiz tekrar IMF’nin programlarına teslim olmayı istemez ama o programda bile bir hedef vardı, sıkılacak kemerler vardı, rakamlar açıklanırdı. Devletin pek çok rakamına uluslararası alanda ne yazık ki güven yok. Mehmet Şimşek, bu planları yaparken rakamların sağlıklı olmadığını gördü. Bunun üzerine bu rakamları belirleme noktasında en sorunlu yer olarak TÜİK’in rakamlarını gerçekçi bulmadığını, bir süredir de bunu kafasında bir yere oturtmaya çalıştığının haberini alıyoruz.”

“Erdoğan ile Şimşek arasında görüş ayrılığı var, ilerleyen günlerde çatışma olabilir”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Şimşek arasında bir görüş ayrılığı yaşandığını ifade eden Balbay, “Mehmet Şimşek 2024 yılı ortasında bir nebze önümüzü göreceğiz ve enflasyon düşecek diyor. Erdoğan ise 2024 yılı başında rahatlamaya başlayacağız diyor çünkü yerel seçim var. Erdoğan yerel seçimden birkaç ay önce bir anlamda rahatlamanın hissedilmesini ve devamında da seçimlerin kazanılmasını arzu ediyor. Mehmet Şimşek de en erken 1 yıl sonra sonuç alabileceğimiz bir döneme girdik diyor, bu bir çatışma bence. Şu anda Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı ağırlığıyla batıdan para alamıyor. Sizin kültürünüzle ekonomiye bakan bir kişiyi bu işin başına atadım, dedi Erdoğan ve Mehmet Şimşek şu an fiilen IMF temsilcisi. Ben ilerleyen günlerde bir çatışma bekliyorum” dedi.

“Mehmet Şimşek 1 yıl içinde görevden ayrılır”

İlerleyen günlerde bakanlık koltuğunda değişiklik yaşanabileceğine dikkat çeken Balbay, “Mehmet Şimşek’in kafasındaki planı uygulayamadığını biliyorum. Mehmet Şimşek bir yıl içinde görevden ayrılır. Ekonomi diyelim ki istenildiği gibi olmadı ve Şimşek’in kabul etmediği bir karar geldiğinde, Şimşek ayrıldığı zaman Erdoğan ‘yapamadı’ diyecek. Hacı yatmaz gibi Erdoğan hariç herkes suçlu. Ekonomide o yüzden şu anda böyle bir yol kurdu, Erdoğan’ın AKP’lilere anlatacağı bir süreç gelişiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Kısa Dalga)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar