Roni Margulies hayatını kaybetti

1970 Kuşağı’nın önde gelen şairlerinden Roni Margulies bir süredir mücadele ettiği kansere yenildi. Baba tarafından Aşkenaz, anne tarafından Sefarad Yahudisi olan Margulies, Filistin halkının mücadelesini destekleyen bir aydın olarak da tanınıyordu.

Roni Margulies hayatını kaybetti
20.07.2023 - 08:16
Haber Merkezi
460

Şair, yazar, gazeteci ve aktivist Roni Margulies 68 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Bir süredir kanser tedavisi gören Margulies’in vefatını yazarı olduğu internet sitesi Serbestiyet duyurdu. Baba tarafından Aşkenaz, anne tarafından Sefarad Yahudisi olan Margulies’in yoğun bakımda hayata veda ettiği öğrenildi. Türkiye’de sol siyasetin de önde gelen isimlerinden biri olan Margulies, Filistin başta olmak üzere ezilen halkları savunan bir isim olarak tanınıyordu. 1955’te İstanbul’da dünyaya gelen yazar, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki’de tamamladı ve 1972’de Robert Koleji’nden mezun oldu. İngiltere’nin çeşitli üniversitelerinde okuyarak iktisat doktoru olan Margulies, şiir kitapları çoğunlukta olmak üzere, anı, çeviri, edebiyat, siyaset ve tarih alanlarında kitaplar yazdı. Margulies’in son kitabı ‘Türk’ün Hizmetçisi - Türkiye’de Azınlık Olmak’ 2020’de yayımlanmıştı.

NAZİ İŞGALİNİN VATANSIZ BIRAKTIĞI BİR AİLENİN ÇOCUĞU

Yazarın serbestiyet.com’da yayımlanan ve aile hikayesini anlattığı ‘Mutlu bitmiş bir göç öyküsü’ başlıklı son yazısında şunları yazmıştı: “Benim baba tarafım Polonya’dan gelmiştir. Dedem 1897’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir vatandaşı olarak Krakow’da doğmuş, Birinci Dünya Savaşı’nda çarpıştıktan sonra Viyana Üniversitesi’nde okumuş, Berlin’de mühendis olarak ilk işine girmiş ve 1925 Nisan’ında evlendikten hemen sonra Türkiye’ye göçmüş. Kalıcı olmasını düşünmüyorlarmış bu göçün, bir yıl çalıştıktan sonra geri döneceklermiş, ama iş uzamış ve Naziler’in Polonya’yı işgal etmesiyle beraber geri dönülecek yer kalmamış, göç mecburen kalıcılaşmış. Anlatacağım göç dedeminki değil ama. Kardeşininki.”

‘KALEMİNİ HAK VE ADALET İÇİN KULLANDI’

Margulies’in vefat haberinin ardından edebiyat dünyasından birçok isim üzüntüsünü şöyle dile getirdi:

ÖMER ERDEM: Roni Margulies ender adamlardan biriydi. Ruhu şad olsun. Merakçı zekasıyla yazdığı kitaplar yaşasın...

SEMİH GÜMÜŞ: Roni Margulies’i kaybettik. Çok sevdiğim bir arkadaşımdı. Özel bir insandı, düşüncelerinden ödün vermez bir sosyalist, iyi bir şair, çevresine ışık saçan bir karakter, çok bilgili, görgülü, onunla konuştuklarımı başkasıyla konuşamayacağım bildiğim arkadaş. O kadar üzücü ki...

YILDIZ RAMAZANOĞLU: Kalemini hak ve adalet için kullanmış, özü sözü bir şair yazar eylem adamı, başta Filistin ezilen halkların savunucusu Roni Margulies vefat etti. Birlikte Taksim’de ABD’nin Irak işgaline karşı bildiri okuduğumuz an hayatımın unutulmazlarından. Rahmet olsun.

ALİ EMRE: İnsafın, vicdanın, edebiyatın ve tanıklığın için teşekkür ederiz. Hoşça kal Roni.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar