Adalet Bakanlığı’ndan “İmralı” açıklaması: “Bakım ve onarım için 4 kişilik teknik ekip ile 1 hakim gitti”

Adalet Bakanlığı, hükümetin Abdullah Öcalan ile görüştüğüne dair çıkan haberler üzerine açıklama yaptı: “Meydana gelen hasarların ve tespit edilecek ihtiyaçların bakım ve onarımlarının yaptırılması için teknik ekip görevlendirilmiştir. Cezaevi bölümünde hiçbir inceleme ve denetim yapılmamıştır”

Adalet Bakanlığı’ndan “İmralı” açıklaması: “Bakım ve onarım için 4 kişilik teknik ekip ile 1 hakim gitti”
7.05.2023 - 11:29
Haber Merkezi
132

Adalet Bakanlığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ve eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da dile getirdiği hükümetin İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüştüğüne dair iddialar hakkında açıklama yaptı.

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklama şöyle:

“Bakım ve onarım için teknik ekip görevlendirilmesi talep edilmiştir

“İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılmakta olan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinin çatılarında 5-7 Şubat tarihlerinde meydana gelen fırtına nedeniyle hasar oluştuğu ve bina içlerine su aktığı Bursa İl Jandarma Komutanlığının 22.02.2023 tarihli yazılı talebine ( Ek1) istinaden Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının 01.03.2023 tarihli üst yazısı ile (Ek2) İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığınca kullanılan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinde meydana gelen hasarların ve tespit edilecek ihtiyaçların bakım ve onarımlarının yaptırılması için teknik ekip görevlendirilmesi talep edilmiştir.

“4 kişilik teknik ekip ve Tetkik Hakimi görevlendirildi”

Bu doğrultuda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli 1 Makine Mühendisi, Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli İnşaat ve Elektrik Mühendislerinden oluşan toplam 4 kişilik teknik ekip ile ekibin başkanlığını ve koordinesini yapmak üzere Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı İnşaat Emlak Büro Sorumlusu Tetkik Hakimi 21 Mart 2023 tarihinde adı geçen kurumda inceleme yapmak üzere görev olurları alınmak suretiyle (Ek3) görevlendirilmişlerdir. Söz konusu olurlara istinaden adada teknik incelemeler yapılarak ihtiyaç duyulan tadilat ve güçlendirmelere ilişkin hazırlanan rapor Genel Müdürlük Makamı’na sunulmuştur.

“Cezaevi bölümünde hiçbir inceleme ve denetim yapılmamıştır”

“Sadece İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılmakta olan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinde inceleme yapılmış olup, hükümlülerin barındırıldığı cezaevi bölümünde hiçbir inceleme ve denetim yapılmamıştır. Belgeler ve gerçekler ortada iken buna rağmen yapılan Haber ve açıklamalar bu gerçeği çarpıtmaktan ibarettir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Adalet Bakanlığı ayrıca yapılan görevlendirmeler ile ilgili belgeleri de yayımladı.

 

Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.