Kılıçdaroğlu, İsias Oteli'nde hayatını kaybeden çocukların aileleriyle görüştü: 'Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım'

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Adıyaman'daki İsias Oteli'nde hayatını kaybeden çocukların aileleri ile buluştu. Ardından yaptığı açıklamada, “Çocukların katilleri belli. Gereğini birkaç ay sonra yapacağımı o ailelere anlatmak için oraya gittim. Allah nasip ederse Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım. Hiç kimsenin ahı yerde kalmayacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, İsias Oteli'nde hayatını kaybeden çocukların aileleriyle görüştü: 'Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım'
17.03.2023 - 06:29
Haber Merkezi
269

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile beraber, 6 Şubat depreminde Adıyaman’da yıkılan İsias Hotel’de hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımı oyuncularının, KKTC'deki ailelerini ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ziyaretin ardından bu gece Ankara’ya döndü. Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin, "Büyük bir acı, korkunç bir acı. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Çocukların odalarında mum yanıyor, herkes feryat içinde. Ama üzülerek ifade edeyim ki bu insanlara tümüyle kulaklarını kapadılar. Başsağlığı dilemeyi bile çok gördüler" ifadelerini kullandı.

'İsias Oteli'nin yapımında dere kumu ve çakıl kullanılmıştır'

Kılıçdaroğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeydim. Eşim Selvi Hanım ve arkadaşlarımla birlikte Adıyaman'da 65 kişiye mezar olan İsias Oteli'nin yapımında dere kumu ve çakıl kullanılmıştır. Kuzey Kıbrıslı voleybol takımının çocukları o otelin altında kaldı, şampiyon Melekler Takımı o molozların altında hayatlarını kaybettiler, öldüler. Açıkça söylüyorum, orada bir cinayet işlendi. Bunun başka bir adı yok. Bakın aynı binanın altında 31 tur operatörü de bulunuyordu. Onlar da hayatını kaybetti. Onlarla da ayrıca görüşeceğim."

'Başsağlığı dilemeyi bile çok gördüler'

"Bugün Kıbrıs’ta 23 aileyi ziyaret ettim. Anneler, babalar, amcalar, halalar, dayılar, yüzlerce kişiyle konuştum. Büyük bir acı, korkunç bir acı. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Çocukların odalarında mum yanıyor, herkes feryat içinde. Ama üzülerek ifade edeyim ki bu insanlara tümüyle kulaklarını kapadılar. Başsağlığı dilemeyi bile çok gördüler."

'Çocukların katilleri belli'

"Çocukların katilleri belli. Gereğini birkaç ay sonra yapacağımı o ailelere anlatmak için oraya gittim. Allah nasip ederse Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım. Hiç kimsenin ahı yerde kalmayacak."

'O çocukların isimleri sonsuza kadar yaşayacak'

"Ailelere şunu da söyledim, acılarınıza merhem olmaz ama tüm aileleri bir araya getirerek, bir vakıf kuracağız. Her bir evladımızın adı ile yüzlerce burs vereceğiz. O çocukların isimleri sonsuza kadar yaşayacak. Onlar asla ölmeyecek." (Kısa Dalga)


Editör: N. Cingirt