HDP’NİN HESAPLARINA BLOKE KARARINA GÜL’ÜN VE ERDOĞAN’IN ATADIĞI 3’ER ÜYE KARŞI OY KULLANDI

AYM’de HDP’nin hazine yardımının bulunduğu hesaplarına bloke konulması kararına 6 AYM üyesi karşı çıkarken, 9 AYM üyesi onayladı. Abdullah Gül döneminde Anayasa Mahkemesi’ne atanan Zühtü Arslan, Engin Yıldırım ve M. Emin Kuz ile Recep Tayyip Erdoğan döneminde atanan Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ve Selahaddin Menteş karara karşı oy kullandı. AYM’de görülen davada HDP’nin kapatılabilmesi için üyelerin üçte ikisinin (10 üye) lehte oy kullanması gerekiyor.

HDP’NİN HESAPLARINA BLOKE KARARINA GÜL’ÜN VE ERDOĞAN’IN ATADIĞI 3’ER ÜYE KARŞI OY KULLANDI
5.01.2023 - 20:45
Kaynak: Haber Merkezi
1424

Anayasa Mahkemesi bugün (5 Ocak), HDP aleyhine açılan parti kapatma dâvâsı hakkında da fikir verebilecek önemli bir karar aldı. Buna göre, HDP hakkındaki parti kapatma dâvâsında nihai karar verilene dek Hazine’nin partiye yardımlarından oluşan kurumsal hesaplar geçici olarak bloke edilecek. Bu geçici tedbir kararını Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 9’u desteklerken, 6 üye karşı oy verdi.

Anayasa m. 149/3’te yapılan 2010 anayasa değişikliğine göre, bir siyasi parti hakkında kapatma veya devlet yardımından yoksun bırakma kararının verilmesi için, toplantıya katılan mahkeme üyelerinin üçte iki oy çokluğu gerekiyor. Yani mahkemenin HDP’yi kapatma kararı vermesi için 15 üyeden en az 10 üyenin olumlu oyuna ihtiyaç duyuluyor.

Buna göre Anayasa Mahkemesi’nin HDP hakkında kapatma kararı vermesi için bugün çıkan geçici tedbir kararına oy veren 9 üye yeterli olmayacak. Hesapların bloke edilmesi kararına muhalefet eden 6 üyenin kapatma dâvâsında da karşı oy kullanması durumunda HDP hakkında parti kapatma kararı verilemeyecek.


Editör: N. Cingirt
Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums