CHP, '5'li çete'nin ihale dosyasını açtı: İktidar sermaye transferi yapıyor

AKP’nin kamu ihaleleri ile şirketlere sermaye transferi yaptığını açıklayan CHP'li Emir, Cengiz’in yüklenicisi olduğu 34 ihaleden yalnızca 2’sinin açık şekilde yapıldığına işaret etti.

CHP, '5'li çete'nin ihale dosyasını açtı: İktidar sermaye transferi yapıyor
19.09.2022 - 07:56
Haber Merkezi
2085

Muhalefetin “5’li çete” olarak adlandırdığı hükümete yakın beş şirketin ihalelerini inceleyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, bu şirketlerden Cengiz İnşaat’ın kamudan aldığı ihalelerin detaylarını açıkladı. Şirketin 11 yılda kamudan 34 büyük ihale aldığını ifade eden Emir, bu ihalelerin çoğunun “pazarlık” yöntemi ile yapıldığını vurguladı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre iktidarın kamu ihaleleri ile şirketlere sermaye transferi yaptığını söyleyen Emir, “Tepki gösterince, ‘CHP projelere karşı çıkıyor’ diyorlar. Aslında onlar da çok iyi biliyor ki bizler projelere değil, vatandaşlarımızın parasının bir avuç müteahhide aktarılmasına karşıyız” diye konuştu.

MİLYARLARCA LİRALIK İHALELER…

Emir’in açıkladığı veriye göre, Cengiz İnşaat’ın tek başına ya da iş ortaklığı ile üstlendiği 19.7 milyar TL maliyetli 34 kamu ihalesinden 16’sı, pazarlık yöntemi ile yapıldı. Bu ihalelerin toplam sözleşme bedeli ise 7.7 milyar TL oldu. Emir, bu ihalelerde kamu lehine indirim oranının yüzde 18 olarak hesaplandığını söyledi.

34 İHALEDEN YALNIZCA 2’Sİ AÇIK ŞEKİLDE YAPILDI

Emir, Cengiz’in aldığı 16 ihalenin ise “Belli istekliler arasında” yöntemiyle düzenlendiğini kaydetti. Bunların maliyetinin ise 11.3 milyar TL olduğu belirtildi. Verilere göre, Cengiz’in yüklenicisi ya da yüklenicileri arasında olduğu 34 ihaleden yalnızca ikisinde açık ihale yöntemi kullanıldı.

Duruma tepki gösteren Emir, “AKP, iktidarı sürecinde halkı yoksullaştırırken kendisine yakın zengin bir kesim yarattı. Kamu ihaleleri, sermayeye rant aktarma aracı olarak kullanıldı. İhaleler şeffaf olmalı ve yurttaşımızın vergileri, ince elenip sık dokunularak harcanmalı” diye konuştu.


Editör: N. Cingirt