Uluslararası araştırma: Türkiye pandemiyi iyi yönetemedi

Dünyanın en etkili 50 düşünce kuruluşu arasında olan Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü, Türkiye’de salgının iyi yönetilemediğini ve bu nedenle insanların gereksiz yere öldüğü belirtildi.

Uluslararası araştırma: Türkiye pandemiyi iyi yönetemedi
28.01.2022 - 11:46
Haber Merkezi
2271

Dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Almanya merkezli Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü, Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Brezilya'nın da aralarında bulunduğu 11 "popülist hükümetin" 2020'de koronavirüs (Covid-19) salgınını yönetemediğini ve bu sebeple bu ülkelerde ölüm oranının diğer ülkelere göre daha yüksek olduğunu tespit etti.

Sözcü’nün haberine göre Almanya’da 1900’lerin başında kurulan ve dünyanın en etkili 50 düşünce kuruluşu arasında gösterilen Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü, hükümetlerin koronavirüs salgınına karşı nasıl hareket ettiğiyle ilgili kapsamlı bir rapor ve analiz hazırladı. Raporda, 11 ülkeyi “popülist” olarak adlandıran kurum, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Türkiye, Hindistan, Çekya gibi ülkeleri yöneten hükümetlerin salgınla mücadele kapsamında yetersiz kaldığını ve pandemiyi iyi yönetemediklerini aktardı.

‘YASAKLARI ALMADILAR, İNSANLAR GEREKSİZ YERE ÖLDÜ’

Bu ülkelerde koronavirüse bağlı sebeplerle ölüm oranının diğer ülkelere göre iki kattan daha fazla olduğu belirtilirken, bu hükümetlerin “tepki çekmesi muhtemel” yasakları almaktan imtina ettiği kaydedildi.

Bu adımlar sebebiyle gereksiz yere insanların öldüğü belirtilirken araştırmayı yürüten uzmanlardan Michael Bayerlein, Google verilerine göre bu ülkelerde insanların 2020’de sokağa çıkma oranları daha yüksekken, bu ülkelerde aşırı ölüm oranının yüzde 18 olduğu fakat sıkı yasakların uygulandığı ülkelerde ise aşırı ölüm oranının yüzde 8 olduğu belirtildi.

‘BU ÜLKELERDE SALGIN VE BİLİMSEL TESPİTLER HOR GÖRÜLÜYOR’

Araştırmada, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Polonya, Slovakya, Çekya, Macaristan, Hindistan, Meksika, İsrail ve Türkiye’den verilerin kullanıldığı aktarıldı. Ayrıca bu ülkelerde salgını ve bilimsel bulguları hor görme alışkanlığının da mevcut olduğu belirtilirken, bu sebeple bu ülkelerde yaşayanların da salgını ve yasakları ciddiye almadığı öne sürüldü.

İsveç, Norveç, Hollanda ve Birleşik Krallık’ta görevli bilim insanları verileri inceledikten sonra ölüm oranlarının en çok ABD, Brezilya, Hindistan ve Birleşik Krallık’ta kayıtlara geçtiğini aktardı.


Editör: N. Cingirt