'Ekonomik OHAL'i gündeme getiren Erdoğan'a yakın isim özür diledi

'Ekonomik OHAL'i gündeme getiren Erdoğan'a yakın isim özür diledi
15.12.2021 - 06:28
Haber Merkezi
7095

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sık sık görüşlerine başvurduğu ve AKP'nin hazırladığı ceza kanunlarında önemli bir payı bulunan Prof İzzet Özgenç, 'toplumun ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilanına hazırlıklı olması gerektiği' ifadelerini kullandıktan sonra özür dilediği bir başka açıklama yaptı.

Özgenç, "Bu açıklamalarımla, kişilerin gelecek endişelerinin artmasına ve hatta, ülkemiz ekonomisinin zarar görmesine sebebiyet verdiysem, milletimden özür dilerim" dedi.

Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Özgenç, "Olağanüstü hâl, arzu edilen bir durum değildir. Olağanüstü hâle mecbur kalınır. Bugün bu hesaptan ağır ekonomik bunalım sebebiyle olağanüstü hâl bağlamında yapmış bulunduğum açıklamalar, toplumumuzun ekonomik bakımdan geleceğine yönelik endişelerin etkin bir şekilde dile getirilmesi amacına matuftur. Bu açıklamalarımla, kişilerin gelecek endişelerinin artmasına ve hatta, ülkemiz ekonomisinin zarar görmesine sebebiyet verdiysem, Milletimden özür dilerim" ifadelerini kullandı.

Özgenç, özür dilediği açıklamasında şu satırlara yer verdi:

"Tekraren belirtmem gerekir ki, ülkemizdeki para ve finans politikalarının belirlenmesindeki yanlışlarda ısrar edilmesinin ve özellikle, herhangi bir mal veya hizmet üretimine veya satın alınmasına bağlı olmaksızın, umut istismarımın ve Türk Lirası'ndan kaçışın bir yansıması olan sanal (kripto) para dolaşımını teşvik faaliyetleri karşısında ilgili kamu otoritelerinin duyarsız kalmasının toplumumuz bakımından telafisi güç sorunlara sebebiyet vereceği, izahtan varestedir."


Editör: N. Cingirt