Konya katliamının ayrıntıları ortaya çıktı: Göz göre göre gelmiş

Konya'da 7 kişinin katledilmesi sonrası iki ailenin birbirinden şikayetçi olduğu davanın tutanakları ortaya çıktı. İki aile arasındaki husumetin tutanaklara 'köy kavgası' olarak yansıdığı görüldü. Mayıs 2021'de Dedeoğulları ailesine Altun ailesi tarafından gerçekleştirilen saldırı sonrası alınan koruma kararına rağmen Dedeoğulları ailesi katledildi. Ailenin yakınları, katilin yanına benzin alarak geldiğini belirterek, bu durumun katliamın planlı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Konya katliamının ayrıntıları ortaya çıktı: Göz göre göre gelmiş
1.08.2021 - 20:56
Haber Merkezi
2442

Konya'da Karslı Kürt bir aileden 7 kişinin katledilmesi sonrası iki ailenin birbirlerinden şikayetçi olduğu davanın tutanaklarına ulaşıldı.

"ARAMIZDA AĞIZ DALAŞI OLDU"

Hürriyet'in haberine göre, polise giderek ifade veren Ayşe Keleş, şunları söyledi: “29 Temmuz 2010 günü saat 13.30’da evimizin yakınında bulunan tarlada annem İsmihan Altun ile birlikte biber topluyorduk. Bu esnada komşumuz olan Yaşar Dedeoğulları şahıs geçerken bir anda durarak, anneme doğru el işareti yapıp ‘Yine mi geldin o...’ dedi. Dedeoğulları’nın söylediğini annem duymadı. Bunun üzerine şahsın yanına giderek ‘Neden annemle ilgili böyle konuşuyorsun’ dedim. Aramızda ağız dalaşı oldu, herhangi bir kavgamız olmadı.”

"DAVACI VE ŞİKAYETÇİYİM"

Annesi İsmihan Altun ise ifadesinde, “Kızımla birlikte tarlada biber topluyorduk. Kızım bir anda kızgınlık ile Yaşar Dedeoğulları’nın yanına giderek ağız dalaşı yaptılar. Yaşar Dedeoğulları’nın, bana doğru el salayarak ‘O..., yine mi geldin’ dediğini öğrendim. O... dediğini kızım duymuş, ben duymadım. Arkam dönüktü. Davacı ve şikayetçiyim” dedi.

"NATAŞA KEDİLERİMİ GETİR DEDİM"

Yaşar Dedeoğulları ise o dönem verdiği ifadesinde, “İsmihan Altun’u tanıyorum. Bahsedilen gün traktörümle evime doğru giderken İsmihan Altun ve kızı Ayşe Keleş’in tarlada biber topladığını gördüm. İsmihan Altun, daha önce kedimi yavrularıyla birlikte götürmüştü. Bu nedenle İsmihan Altun’a ‘Nataşa kedilerimi getir’ dedim. Ardından traktör ile yoluma devam ettim. İsmihan ile kızı ise traktörün arkasında evime kadar gelerek, bana hakaret ettiler. Hiç bir şekilde ‘O...’ demedim. Yalnızca kedilerimi götürdüğünden dolayı ‘Nataşa’ dedim. Yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum. Bana hakaret ettikleri için asıl ben İsmihan Altun’dan davacı ve şikâyetçiyim” dedi.

EVİ BASIP AİLEYİ DARP ETTİLER

Bu husumet, 12 Mayıs 2021’de tekrar kavga boyutuna taşındı. Bu tarihte Altun ailesi ve yakınlarından oluşan 60 kişilik grup, öldürülen Dedeoğulları Ailesi’nin evini basarak, Yaşar Dedeoğulları’nı, eşini, iki oğlu ve kızlarını darp etti.

KORUMA KARARI ALINDI

Bu kavgadan sonra Dedeoğulları Ailesi’yle ilgili koruma kararı alındı. Olası bir yakın tehdit durumunda “çağrı üzerine koruma” verilen Dedeoğulları’nın kaldığı evin giriş noktalarına da güvenlik kameraları yerleştirildi.

KAYITLARA 'KÖY KAVGASI' OLARAK GEÇMİŞ!

Resmi kayıtlara "köy kavgası" olarak geçen olayda, evi basan 60 kişilik gruptan 6 kişi tutuklandı. Daha sonra yapılan itirazda 6 kişiden 4’ü adli kontrol şartı ile serbest kaldı. 2’si ise hâlâ tutuklu. Bir türlü dinmeyen bu husumet, önceki gün Dedeoğlulları Ailesi’nden 7 kişinin katledilmesine neden oldu. Dedeoğulları Ailesi, polis veya jandarmayı arama fırsatı bulamadan katledildi.

KATİL KAMERAYA YAKALANDI

Katliamı yaptıktan sonra kaçan kişinin Mehmet Altun olduğu tespit edildi. Altun’un 12 Mayıs’ta Dedeoğulları ailesine yönelik saldırıda tutuklanan Lütfi Keleş’in kayınbiraderi olduğu öğrenildi. Katliam anı evin girişindeki güvenlik kameralarıyla görüntülendi. Önceki gün Dedeoğulları’nın evine gelen Mehmet Altun, aracını park ettikten sonra avluya girdi. Bahçede duran Serpil Dedeoğlulları ile tartışan Altun, bu sırada silahı çekerek, önce Serpil ve yanındaki Barış’a ateş etti. Ardından evin girişinde bulunan Yaşar Dedeoğulları’na ateş eden Altun, daha sonra evin içinde ve yan tarafında bulunan Serap, Sibel, Metin ve İpek’e de ateş açtı.

20 KURŞUN GİRİŞ DELİĞİ TESPİT EDİLDİ

Toplamda 7 kişiyi katleden Altun, daha sonra tekrar vurduğu kişilerin yanlarına giderek tek tek başlarına ateş etti. Saldırıda, Yaşar, Metin, Serap, Serpil, Sibel, Barış ve İpek Dedeoğulları hayatını kaybetti. Konya Şehir Hastanesi Morgu’na kaldırılan aile bireylerinin üzerinde 20 kurşun giriş deliği tespit edildi.

KATİL ARANIYOR

Altun, daha sonra yanında getirdiği benzin bidonunu arabasından alarak evin 5 farklı odasında yangın çıkardı. Katil Altun’un kimliği de bu kameralardan belirlendi. Altun’un mavi renk bir araçla eve gelişi ve olaydan sonra kaçışı da kameralara yansıdı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla olayla ilgili Mevlüt, İsmail, Yahya, Ramazan Çalık ile İbrahim, Ahmet, Ali, Ayşe Keleş ve isimleri öğrenilemeyen 5 kişi gözaltına alındı. Altun ise aranıyor.

KATLEDİLENLERİN YAKINLARI: SALDIRGAN YANINA BENZİN ALIP GELMİŞ

Katledilen Yaşar Dedeoğulları’nın yeğeni İzzet İnik, 12 Mayıs’taki saldırıdan sonra bazı şüphelilerin evin önüne gelerek aileyi tehdit ettiğini söyleyerek şunları anlattı:

“Olaydan sonra iki aile arasında arabulucu olmak isteyenler oldu. Hatta iki aile barışacaktı. Bu yönde girişim oldu. Onların geleceğini biliyorduk. Biz, Yaşar Amcaya, bu mahalleden gidelim dedik. Ama o ‘70 yaşındayım, bize ne yapacaklar’ diye gelmek istemedi. Sadece 12 Mayıs akşamı, bu aileye 45-50 kişiyle saldırdı. Hepsi yoğun bakımlık oldu. 20 gün yoğun bakımda kalan oldu. Tutuklanan 5 kişiyi saldılar. Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı. Saldırgan eve gelirken silahın yanında benzin de getirmiş. Katliamın planlı olduğunu gösteriyor. Saldırıdan önce tüm aile evlerini boşaltmış. Mahallede bakkalı olan bir kişi, dükkânını 17.30’da saldırıdan bir saat önce kapatıp gitmiş. Hepsinin haberi olduğunu gösteriyor.”


Editör: N. Cingirt